Ukrainka o słabnącej pomocy dla swoich rodaków. "Ludzie przyzwyczaili się do tego, co się dzieje"

Polska
Ukrainka o słabnącej pomocy dla swoich rodaków. "Ludzie przyzwyczaili się do tego, co się dzieje"
Polsat News
Anastasiia Danhulzhi od siedmiu lat mieszka w Polsce

Rosja próbuje zamienić mróz w broń przeciwko Ukrainie. Ukraińcy szukają bezpiecznego miejsca, w którym mogliby przetrwać zimę. Wielu z nich znalazło schronienie w Polsce, wśród nich kobiety z dziećmi. O tym, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć, opowiedziała na antenie Polsat News Anastasiia Danhulzhi, Ukrainka od siedmiu lat mieszkająca w Polsce.

Anastasiia Danhulzhi, która pomaga uchodźcom z Ukrainy, mówi, że głównym problemem, z jakim muszą radzić sobie ukraińskie kobiety w Polsce jest znalezienie pracy. Sytuacja na rynku jest dla nich trudna, zwłaszcza jeżeli próbują godzić pracę z opieką nad dziećmi. 

 

ZOBACZ: Ewakuacja ukraińskich dzieł sztuki. Prace trafiły do Polski i Hiszpanii


- Jeżeli kobiety starają się nauczyć języka polskiego, to łatwiej jest im znaleźć pracę - przyznała Anastasiia Danhulzhi. Zaznaczyła też, że większość osób, które przyjechały z Ukrainy do Polski, ma wyższe wykształcenie. Według niej szansą dla nich są międzynarodowe korporacje, w których mogą pracować ze znajomością języka angielskiego. 

 

WIDEO: Ukrainka mówi o problemach uchodźców

 

Mniej osób pomaga Ukraińcom 

Trudno nie zauważyć, że pomoc dla Ukraińców, która na początku wojny płynęła szerokim strumieniem, wraz z upływem czasu słabnie. Dostrzega to również rozmówczyni Polsat News. 


- Niestety, w porównaniu z pierwszymi miesiącami wojny teraz już mniej osób pomaga Ukraińcom. Ludzie przyzwyczaili do tego, co się dzieje na Ukrainie. Codziennie widzimy to w telewizji. W pierwszych miesiącach wszyscy pomagali, teraz musimy zamieszczać posty w mediach społecznościowych - powiedziała.

 

ZOBACZ: Lwiątka z Ukrainy nie mogą polecieć do USA. Brakuje dokumentu CITES


Ukrainka mieszkająca w Polsce zaapelowała o wsparcie dla swoich rodaków.


- Pierwsza kwestia to jest pomoc pieniężna. I odzież, podstawowe produkty – one zawsze są potrzebne - podkreśliła. 

adn/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie