Ewakuacja ukraińskich dzieł sztuki. Prace trafiły do Polski i Hiszpanii

Świat
Ewakuacja ukraińskich dzieł sztuki. Prace trafiły do Polski i Hiszpanii
Facebook/Muzeum Narodowe w Poznaniu
W Muzeum Narodowym w Poznaniu można oglądać uratowane przed wojną obrazy Malczewskiego

Trwająca w Ukrainie wojna zagraża również dziełom sztuki. Aby uratować dziedzictwo narodowe przed zniszczeniem z Lwowa do Poznania trafiły obrazy Jacka Malczewskiego. Z kolei ponad 50 prac awangardowych ukraińskich artystów przewieziono z bombardowanego Kijowa do Madrytu.

Polacy pomagają w ratowaniu ukraińskich dzieł sztuki przed zniszczeniem w wyniku trwającej rosyjskiej agresji. Z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki ewakuowano 34 obrazy Jacka Malczewskiego. Kolekcja trafiła do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na 28 listopada zaplanowano wernisaż dzieł. Wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki" ma potrwać do końca marca przyszłego roku. 

 

 

 

"Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki"

Wśród wystawionych w Muzeum Narodowym prac można zobaczyć autoportrety Malczewskiego, pejzaże, a także sceny zaczerpnięte z mitologii oraz Pisma Świętego.

 

- Ważnym aspektem tej wystawy jest kwestia ratowania dziedzictwa, gdyż wojna ma różne ofiary. W pierwszej linii są nimi oczywiście ludzie, ale jak określa to Konwencja haska, niszczenie dóbr kultury jest zbrodnią wojenną. I my chcemy na to, jako muzealnicy, zwrócić uwagę - mówił na antenie Polsat News kurator wystawy Paweł Napierała.

 

WIDEO: Wystawa obrazów Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu

 

 

Kurator wystawy przyznał, że już rok temu Muzeum Narodowe w Poznaniu i Lwowska Narodowa galeria Sztuki planowały wspólne wystawy, jednak wojna pokrzyżowała te plany.

 

- Już w pierwszych dniach z naszego muzeum wysłaliśmy ciężarówkę ratunkową, która miała na miejscu pomagać w  ochronie dzieł sztuki. 
Nieco ponad dwa miesiące temu okazało się, że konieczna będzie ewakuacja. W rekordowym tempie przygotowaliśmy tą wystawę, gdyż nie chcieliśmy chować tych prac do magazynu - relacjonował Paweł napierała.

 

- Kwestia ochrony czy utraty dziedzictwa jest teraz żywo obecna na Ukrainie, ponieważ codziennie są niszczone dzieła sztuki - dodał.

Ukraińskie obrazy w Hiszpanii. Wystawa w muzeum Thyssen

Inicjatywą w ratowaniu ukraińskiego dziedzictwa narodowego wykazali się również Hiszpanie. Dwie ciężarówki pokonały trzy tysiące kilometrów, aby przetransportować 51 obrazów z Kijowa do Madrytu.  Dzieła zostaną pokazane w muzeum Thyssen na wystawie "W oku huraganu. Awangarda na Ukrainie 1900-1930".

 

 

Hiszpańska publiczność będzie mogła podziwiać prace awangardowych ukraińskich artystów, takich jak Ołeksandr Bohomazow, Wasyl Jermyłow, Wiktor Palmow czy Anatolij Petryćki od 29 listopada do końca kwietnia. Później obrazy trafią do innych europejskich miast, w tym do niemieckiej Kolonii.  

Transport ukraińskich obrazów do Hiszpanii

Jak podaje hiszpański dziennik "La Razon" w zeszły wtorek z Kijowa wyjechały dwie ciężarówki załadowane 51 dziełami sztuki. Opuściły miasto przed świtem, aby nie zwracać na siebie uwagi, zaledwie kilka godzin przed tym, jak Rosja miała ponownie zaatakować stolicę kraju. Transport musiał dotrzeć do Lwowa, przekroczyć granicę z Polską, a następnie pokonać około 3000 kilometrów przez Europę. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Alaksandr Łukaszenka: USA sprzeciwiają się negocjacjom między Rosją a Ukrainą


Gazeta informuje, że wyprawa nie obyła się bez komplikacji. W trakcie transportu przez Ukrainę rosyjska armia uderzyła w infrastrukturę energetyczną, a gdy ciężarówki przejeżdżały przez Lwów, w miasto uderzyły rakiety. Kiedy ciężarówki zbliżały się do polskiej granicy, doszło do wybuchu w Przewodowie. Po pięciu dniach udało się jednak szczęśliwie dotrzeć do Hiszpanii. 

 

adn/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie