Imitacja głowicy nuklearnej nad Ukrainą. Okazało się, że jest pusta

Świat
Imitacja głowicy nuklearnej nad Ukrainą. Okazało się, że jest pusta
Telegram/Defense Express/Unian
Wrak zestrzelonego pocisku Ch-55

Jak informuje redakcja ukraińskiego portalu Defense Express, Rosja wystrzeliła nad Ukrainą pociski manewrujące z imitacją głowicy nuklearnej.

W czwartek do godziny 10:40 czasu lokalnego kijowska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła przynajmniej cztery irańskie drony kamikadze oraz dwa pociski manewrujące. Z informacji portalu wynika, że jedna z rakiet typu Ch-55, nie miał głowicy bojowej. Rosjanie mieli za to dokręcić do konstrukcji "pustą" głowicę, która standardowo służy jako nośnik ładunku nuklearnego.

 

Będąc nieco bardziej precyzyjnym, rakieta Ch-55 została zaprojektowana pod koniec lat 70. jako pocisk manewrujący z głowicą nuklearną. Rosjanie do ostrzału Ukrainy najczęściej używają wariantu Ch-555, czyli konwencjonalnej wersji pocisku, bez ładunku nuklearnego.

 

ZOBACZ: Kolejny zmasowany atak rakietowy. Wybuchy w Kijowie

 

Być może Rosjanom chodziło o wywołanie paniki. Według portalu Defense Express są jednak dwa inne wyjaśnienia.

Co chcieli osiągnąć Rosjanie?

Pierwsza opcja to dokręcenie pustej głowicy nuklearnej do pocisku konwencjonalnego i wystrzelenie go, by wykonać normy zawarte w rozkazach dowództwa. 17 listopada Rosjanie przeprowadzili zmasowany i skoordynowany atak rakietowy na Ukrainę.

 

ZOBACZ: Ukraina: Krzyk rozpaczy mieszkańców Mariupola. "Dzieci zamarzły"

 

Portal twierdzi, że jednostki zobowiązane do wykonania rozkazu ataku nie miały odpowiedniej liczby konwencjonalnych głowic, alby udawać przed dowodzącymi, że rozkaz został wykonany, wystrzelono rakietę z głowicą jądrową bez ładunku bojowego.

 

 

Innym wyjaśnieniem ma być celowe użycie pocisku z pustą głowicą, tylko po to, by wywołać "przeciążenie" systemu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

 

W każdym z przypadków przedstawionych przez portal, działanie Rosjan ma wynikać z kurczącego się stanu pocisków manewrujących w rosyjskim arsenale.

jk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie