Ukraina: Mieszkańcy Chersonia świętują wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji

Świat
Ukraina: Mieszkańcy Chersonia świętują wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji
Polsat News
Relacja Polsat News z wyzwolonego Chersonia

- Chersoń jest wolny. Wkroczyli tu wczoraj ukraińscy żołnierze - relacjonował Mateusz Lachowski, korespondent Polsat News z wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji miasta w obwodzie chersońskim. Podczas relacji dziennikarz na własnej skórze mógł poczuć radość mieszkańców, którzy po ponad ośmiu miesiącach odzyskali wolność.

W piątek do okupowanego przez ponad osiem miesięcy Chersonia weszły Siły Zbrojne Ukrainy.

 

- Od wczoraj trwa tu święto. Tu ludzie są naprawdę szczęśliwi, że miasto jest znowu ukraińskie, że zostało wyzwolone - relacjonował Mateusz Lachowski z Chersonia.

Na nagraniu zobaczyć można tłum na placu w centrum miasta. Mieszkańcy od piątku 11 listopada świętują wyzwolenie. Jak można zobaczyć relacji, w sobotę na placu pojawiły się rodziny z dziećmi, w mieście powiewają ukraińskie flagi, wszyscy gromadzą się, by wspólnie cieszyć się z wolności.

 

WIDEO: Ukraina: Relacja z wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji ChersoniaW trakcie relacji do Mateusza Lachowskiego podeszła kobieta, która w języku ukraińskim krzyknęła: Chersoń to Ukraina

Podszedł także mężczyzna, który wyjaśnił, że mieszkańcy Chersonia dobrowolnie pojawili się w tym miejscu. - Nikt ich nie naganiał w to miejsce, oni sami tu przyszli, by świętować. Sława Zbrojnym Siłom Ukrainy. Sława Ukrainie - powiedział, po czym podszedł do reportera Polsat News i przytulił go. - Chersoń to Ukraina. Chersoń jest nasz - dodał, odchodząc.
  
W tle można zobaczyć także usłyszeć, jak mieszkańcy krzyczą: - Dziękujemy. Czekaliśmy na to

Wojna w Ukrainie. Wyzwolenie Chersonia

W piątek w Chersoniu żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy byli witani przez mieszkańców miasta na ulicach - ze łzami w oczach i flagami w rękach. Mieszkańcy pozostali na ulicach do późnych godzin nocnych. Mimo braku światła, mieszkańcy po zmroku przy latarkach i rozpalonych ogniskach siedzieli i wspólnie śpiewali ukraińskie piosenki. 

 

ZOBACZ: Chersoń wyzwolony. Mieszkańcy świętują na ulicach

 

Chersoń jako jedyne miasto obwodowe znalazło się pod rosyjską okupacją po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.  

anw/dk / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie