Müller: Sprawdzamy, czy zachodzą przesłanki do uruchomienia art. 4. NATO

Polska
Müller: Sprawdzamy, czy zachodzą przesłanki do uruchomienia art. 4. NATO
Polsat News

- Zdecydowaliśmy, by podjąć weryfikację, czy zachodzą przesłanki do uruchomienia artykułu 4. paktu północnoatlantyckiego - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, które na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą odbyło się wieczorem w siedzibie BBN.

- Dzisiaj doszło na terenie powiatu hrubieszowskiego do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych w BBN.

Podwyższenie gotowości niektórych oddziałów wojska

- Na miejscu w tej chwili przebywają nasze służby, które wyjaśniają sytuację, jaka miała tam miejsce, będą ją wyjaśniały przez całą noc i również przez czas, który będzie niezbędny aby, tę sprawę wyjaśnić - mówił rzecznik rządu.

 

ZOBACZ: Rosyjskie rakiety i wybuchy w Przewodowie. Jarosław Wolski: To nie jest celowy atak, tylko wypadek

 

- Wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. zdecydowano przed chwilą, aby podwyższyć gotowość bojową niektórych jednostek wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek innych służb mundurowych - mówił.

 

- Jednocześnie zdecydowaliśmy, by podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do uruchomienia artykułu 4. paktu północnoatlantyckiego - poinformował Piotr Müller.

 

WIDEO - Rzecznik rządu Piotr Müller o artykule 4. NATO

 

 

Siewiera: Jesteśmy w kontakcie z kluczowymi sojusznikami

- W związku z poważną sytuacją, z jaką mamy do czynienia, pan prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO. Weryfikujemy przesłanki wykorzystania art 4. Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli konsultacji wszystkich członków sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi. Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami. Spodziewamy się rozmowy ze strona amerykańską - mówił Jacek Siewiera szef BBN.

 

- Jestem w stałym kontakcie z doradcą ds. bezpieczeństwa Jakiem Sullivanem, mieliśmy dzisiaj kilka rozmów, na temat bieżącej sytuacji - powiedział.

 

ZOBACZ: Przewodów, rakiety. Wołodymyr Zełenski: Rosyjski terror nie ogranicza się do granic naszego państwa

 

- Każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd też ograniczamy się do tej informacji - wyjaśnił Siewiera.

Zaraz po tej konferencji poinformował o rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem.

 

 

W spotkaniu w BBN brali udział m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef dyplomacji Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i komendant główny policji.

 

Przed spotkaniem komitetu na briefingu o godz. 19:00 Piotr Müller powiedział dziennikarzom o "kryzysowej sytuacji", do której doszło w Polsce i zaapelował o "niepublikowanie niepotwierdzonych informacji".

AP: Rosyjskie rakiety spadły na Polskę

Tymczasem o godzinie 19:42 agencja Associated Press podała, powołując się na wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA, że "rosyjskie rakiety wleciały nad terytorium Polski, zabijając dwie osoby".

 

Jednocześnie rzecznik Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder poinformował, że Departament Obrony nie może oficjalnie potwierdzić, że na Polskę spadły rakiety i "przygląda się sytuacji". 

 

ZOBACZ: AP: Dwie rosyjskie rakiety spadły na miejscowość Przewodów przy granicy z Ukrainą

 

"Pracujemy z polskim rządem, by zebrać więcej informacji na temat tego, co dokładnie się stało, jakie podjąć odpowiednie następne kroki"- powiedział we wtorek wicerzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Vedant Patel.

 

Zastrzegł jednak, że wciąż nie wie, co się stało w związku z doniesieniami o rosyjskich rakietach, które spadły na Polskę. Dodał, że USA są w bezpośrednim kontakcie z polskimi władzami.

 

Taką samą odpowiedź przekazała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

 

Jednocześnie Patel potępił rosyjskie ataki na Ukrainę, do których doszło we wtorek i zaznaczył, że miały one miejsce w czasie, kiedy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o potrzebie sprawiedliwego pokoju podczas szczytu G20. Zapowiedział, że USA w reakcji będą nadal wspierać Ukrainę.

Müller: Kryzysowa sytuacja na terenie Polski

Wcześniej rzecznik rządu poinformował na Twitterze, że premier Mateusz Morawiecki "w trybie pilnym zwołał Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych".

 

Przed spotkaniem Piotr Müller powiedział dziennikarzom o "kryzysowej sytuacji", do której doszło w Polsce i zaapelował o niepublikowanie niesprawdzonych informacji.

 

Chodzi o bliżej niesprecyzowany wybuch, do którego miało dojść we wtorek w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim niedaleko granicy z Ukrainą. Zginęły tam dwie osoby, a na miejscu są służby oraz przedstawiciele wojska.

 

ZOBACZ: Pilne spotkanie w BBN na prośbę premiera w związku z "kryzysową sytuacją"

 

- Do zdarzenia doszło około godziny 15:40 na wadze najazdowej, gdzie ciągniki wjeżdżają z towarami - poinformował w rozmowie z Radiem Lublin dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny eksplozji - podało Radio Lublin.

 

Miejscowość leży nieopodal granicy z Ukrainą.  

 

- Udaję się właśnie na miejsce, ale jednocześnie sprawdzamy, czy to nie było zdarzenie losowe - przekazał wcześniej Interii wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Atak rakietowy Rosji na Ukrainę

We wtorek po południu Rosja przypuściła zmasowany atak na obiekty infrastruktury energetycznej w całej Ukrainie używając przynajmniej 100 pocisków. Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat informował, że łącznie chodzi o 100 rakiet balistycznych wymierzonych w terytorium Ukrainy.

 

To najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Według rzecznika ostatnio tak poważny atak miał miejsce 10 października, kiedy Rosjanie wystrzelili 84 rakiety.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń. Dmitrij Pieskow skomentował: To terytorium Rosji

 

Dochodzą pierwsze doniesienia o zniszczeniach m.in. w Kijowie, gdzie pociski trafiły w budynki mieszkalne. Nadal jednak brak konkretnych informacji. 

 

- Sytuacja jest krytyczna - napisał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Rakiety spadły m.in. w pobliżu granicy z Polską.

hlk/ml / Polsatnews.pl / Polsat News / AP / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie