AP: Dwie rosyjskie rakiety spadły na miejscowość Przewodów przy granicy z Ukrainą

Polska
AP: Dwie rosyjskie rakiety spadły na miejscowość Przewodów przy granicy z Ukrainą
Twitter

Agencja AP przekazała, że dwie zbłąkane rosyjskie rakiety spadły we wtorek w miejscowości Przewodów w woj. lubelskim. Powołała się na wysokiego rangą funkcjonariusza amerykańskiego wywiadu. W wyniku eksplozji w Przewodowie zginęły dwie osoby.

Przewodów to mała miejscowość położona pięć kilometrów od granicy z Ukrainą. Wiadomo, że służby dostały zgłoszenie o wybuchu przed godz. 16. Początkowo informowały o dwóch ofiarach śmiertelnych i zniszczonym ciągniku.

Przewodów: możliwa eksplozja rosyjskich rakiet. W sieci pojawiły się zdjęcia  

W sieci pojawiły się zdjęcia z miejsca zdarzenia. Opublikował je ekspert ds. wojskowości Jarosław Wolski oraz korespondent Polsat News  w Ukrainie Mateusz Lachowski.

 

 

 

Kilkadziesiąt minut po nadejściu depeszy AP głos zabrał rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. Jak przekazał, "znane są nam doniesienia prasowe, jakoby dwie rosyjskiej rakiety uderzyły na teren Polski w pobliżu Ukrainy. Mogę jedynie przekazać, że nie możemy potwierdzić żadnych informacji na temat".

 

Podkreślił, że Pentagon podchodzi do doniesień poważnie, a USA jasno deklarują, że będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

 

Z kolei Bruksela czeka na oficjalne ustalenie strony polskiej.

Eksplozja w miejscowości Przewodów. Wojewoda jedzie na miejsce

Do eksplozji doszło przy suszarni zboża. Zniszczone są m.in. elementy lokalnej infrastruktury oraz ciągnik rolniczy - opowiadał policjant lokalnym mediom.

 

O godzinie 19 rozpoczęło się posiedzenie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Jak przekazał rzecznik rządu, spotkanie odbywa się "w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową". Jak dodał, szczegóły mają być przekazane po posiedzeniu odbywającym się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Rzecznik rządu poinformował, że komitet zwołano na wniosek premiera i prezydenta.

 

Centrum Informacyjne Rządu podało, że na godzinę 21:00 zwołane zostało pilne posiedzenie rządu.

 

ml / AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie