Koronawirus w Polsce. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 9 listopada

Polska
Koronawirus w Polsce. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 9 listopada
Polsat News
Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia przekazało w tygodniowym raporcie, że odnotowano 3 739 nowych przypadków koronawirusa, w tym 764 to ponowne zakażenia. Zmarło 65 osób. W poprzednim raporcie informowano o 3 895 zakażeniach i 58 zgonach.

Nowe przypadki zakażeń z dni od 2 listopada do 9 listopada pochodzą z województw: śląskiego (524), mazowieckiego (434), małopolskiego (342), dolnośląskiego (327), wielkopolskiego (276), lubelskiego (253), kujawsko-pomorskiego (221), pomorskiego (220), łódzkiego (203), podkarpackiego (177), zachodniopomorskiego (166), świętokrzyskiego (124), lubuskiego (106), opolskiego (106), podlaskiego (92), warmińsko-mazurskiego (92).

 

76 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły natomiast 54 osoby.

 

Od początku pandemii w Polsce odnotowano 6 345 188 zakażeń koronawirusem. Zmarło 118 195 osób. 

"Przed nami siódma fala koronawirusa"

Przed nami siódma fala koronawirusa. - Warianty nie są groźne. Są podobne do Omikronu. BQ.1 i BQ.1.1 dają podobne objawy kliniczne - wyjaśnił w niedzielnym programie "Gość Wydarzeń" dr Michał Sutkowski. Wskazał, kto bezwzględnie powinien się zaszczepić drugą dawką przypominającą.

 

- Musimy pamiętać o tym, że dla osób z wielochorobowością, z wieloma potężnymi chorobami układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycą, dla osób z chorobą nowotworową, dla osób w starszym wieku to może być groźne, to może być zabójcze - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Wariant Cerber BQ.1.1 szybko rozprzestrzenia się w Niemczech

 

Podkreślił, że "dlatego potrzebna jest czwarta dawka" szczepionki. - Tylko 2,5 mln nas zaszczepiło się tą drugą, dodatkową dawką uzupełniającą, a zatem jest jeszcze dużo do zrobienia.

 

Zdaniem lekarza Polacy mniej boją się nowych wariantów i dlatego nie chcą się szczepić. - Poczuliśmy, że COVID już nie groźny, że tych przypadków jest mniej - uznał dr Sutkowski.

 

jsd / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie