ISW: Celem Putina jest zniszczenie i wymazanie z pamięci narodu ukraińskiego

Świat
ISW: Celem Putina jest zniszczenie i wymazanie z pamięci narodu ukraińskiego
PAP/EPA/MEKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin podczas spotkania klubu "Wałdaj"

Jedyną prawdziwą gwarancją ukraińskiej suwerenności może być wyłącznie Rosja, która stworzyła Ukrainę - przekazał Władimir Putin podczas spotkania klubu "Wałdaj". Zdaniem ekspertów z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną, odrzucanie ukraińskiej suwerenności i działania Rosji w Ukrainie każą się zastanowić nad tym, czy wojna prowadzona przez Kreml nie jest aktem ludobójczym.

Eksperci z ISW zwrócili uwagę, że Putin podczas corocznego spotkania w międzynarodowym klubie dyskusyjnym "Wałdaj" w czwartek mówił, że "jedyną prawdziwą gwarancją ukraińskiej suwerenności" może być wyłącznie Rosja, która "stworzyła" Ukrainę.

"Putin powtórzył, że 'faktem historycznym' jest to, że Ukraińcy i Rosjanie są zasadniczo 'jednym narodem', który został niesłusznie podzielony na 'różne państwa'" - wskazuje ISW. 

ISW: Celem Putina jest zniszczenie i wymazanie z pamięci narodu ukraińskiego

Putin powiedział również, że Ukraina "straciła suwerenność" i stała się wasalem NATO. Według ekspertów, oświadczenie Putina odrzuca fakt prawny, zgodnie z którym Ukraina jest w pełni suwerennym państwem i ukraiński naród istnieje jako osobny naród. Wskazuje to, zdaniem analityków, że celem Putina jest zniszczenie i wymazanie z pamięci narodu ukraińskiego.

 

ZOBACZ: "Chrzestna córka" Władimira Putina uciekła przed nim z Rosji. Tak przekroczyła granicę

 

"Jeśli jakaś część tej jednej grupy etnicznej w pewnym momencie zdecyduje, że osiągnęła taki poziom, że uważa się za odrębny naród, to można tylko odpowiedzieć z szacunkiem" - zacytowano wystąpienie Putina. Zdaniem ekspertów świadczy to od tym, że Putin odrzuca istnienie ukraińskiej tożsamości narodowej.

"Takie oświadczenia wraz z działaniami Rosji każą zastanowić się nad pytaniem, czy wojna Rosji z Ukrainą nie jest czynem ludobójczym, skoro ludobójstwo definiuje się prawnie jako 'czyny popełnione z zamiarem zniszczenia, w całości lub w części, grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej'" - uważają eksperci. 

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie