Rosja wprowadza całkowity zakaz informowania o LGBT

Świat
Rosja wprowadza całkowity zakaz informowania o LGBT
PAP/EPA/ALEXEI BABUSHKIN/KREMLIN POOL/SPUTNIK/POOL MANDATORY CREDIT
Duma Państwowa zdecydowała. W Rosji Władimira Putina nie ma miejsca na LGBT i "nietradycyjne relacje".

Rosyjska Duma Państwowa zaakceptowała w pierwszym czytaniu ustawę o zakazie promocji LGBT. Restrykcyjne przepisy zakazują propagowania "nietradycyjnych relacji", wprowadzają też regulacje, które mają przed takimi informacjami chronić dzieci. Tematyka ma nie pojawiać się w mediach, internecie, reklamach, książkach i filmach - informuje agencja Tass. Za złamanie ustawy będą grozić grzywny.

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w czwartek w pierwszym czytaniu ustawę, która rozszerza obowiązujące w Federacji dotychczasowe prawo zakazujące propagowania LGBT wśród dzieci - podał Reuters.

 

Niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła ustawę jednogłośnie. Ustawa zakazuje propagandy związanej z "nietradycyjnymi relacjami seksualnymi", promowania pedofilii oraz prezentowania informacji związanych z LGBT, a także treści zachęcających do zmiany płci wśród nastolatków.

 

ZOBACZ: Zjazd oponentów Putina pod Warszawą. Władimir Ponomariow: Chcą opracować demokratyczną konstytucję

 

Nowe prawo zabrania jakiegokolwiek promowania tej tematyki w mediach, internecie, reklamach, książkach i filmach - informuje Tass.

 

Każdy taki przypadek będzie karany grzywną.

"Propaganda, która niszczy rosyjskie społeczeństwo"

Nowe przepisy ograniczają także urzędowo dostęp dzieci do związanych z LGBT informacji w płatnych serwisach. Prawo wymaga podawania kodów, weryfikowania wieku.

 

Dokument przewiduje także zakaz rozpowszechniania "informacji szkodliwych dla zdrowia i rozwoju dzieci" za pośrednictwem usług audiowizualnych.

 

ZOBACZ: Chiny. "Granice Rosji nie są bezpieczne. Putin najmniej się tego spodziewa"

 

W sprawie ustawy wypowiadali się członkowie komisji ds. polityki informacyjnej, technologii informacyjnej i komunikacji oraz spraw rodzinnych, kobiet i dzieci.

 

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin powiedział, że "sprawa jest bardzo ważna, bo izba niższa otrzymuje "ogromną liczbę apeli z prośbami o przyjęcie ustawy zakazującej propagandy", która niszczy rosyjskie społeczeństwo i tradycyjne wartości rodzinne" - cytuje Tass.

hlk/ml / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie