"Chrzestna córka" Władimira Putina uciekła przed nim z Rosji. Tak przekroczyła granicę

Świat
"Chrzestna córka" Władimira Putina uciekła przed nim z Rosji. Tak przekroczyła granicę
Twitter.com/Nexta_TV/commons.wikimedia.org/Пресс-служба Президента Российской Федерации/CC BY 4.0
Ksenia Sobczak na granicy litewskiej i na zdjęciu z 2018 r.

Ksenia Sobczak, krytykująca rządy Władimira Putina rosyjska dziennikarka, córka jego dawnego politycznego mentora, wyjechała na Litwę. W środę rosyjska policja przeszukała jej mieszkanie i zatrzymała dyrektora handlowego jej holdingu. Litewskie władze podały, że wjechała przez Białoruś jako izraelska turystka, której nie objęły sankcje i zakaz wjazdu nałożone na obywateli Rosji.

Rosyjska dziennikarka Ksenia Sobczak przedostała się na Litwę. Szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Litwy Darius Jauniškis, poinformował, że Rosjanka dostała się do kraju na podstawie izraelskiego paszportu, który nie wymaga od podróżnych posiadania wizy.

Wjechała na Litwę jako... izraelska turystka

- Ksenia Sobczak jest na Litwie, jako obywatelka Izraela. Może pozostawać w kraju przez 90 dni - powiedział litewskiej rozgłośni radiowej Žiniu Radijas.

 

Portal LRT przypomniał, że we wrześniu Litwa zakazała wjazdu obywatelom rosyjskim, którzy podróżują z wizami turystycznymi w ramach sankcji za agresję Kremla na Ukrainę.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja potrzebuje pięciu lat na odbudowę potencjału rakietowego

 

Jauniškis wyjaśnił, że nie ma dowodów na to, że Sobczak stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

 

"Nie mamy jeszcze żadnych konkretnych danych wywiadowczych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla państwa litewskiego. Gdybyśmy je mieli, zostałyby podjęte pewne odpowiednie środki" - powiedział Jauniškis.

 

W mediach społecznościowych pojawiło się wideo, na którym widać jak Sobczak przekracza litewska granicę.

 

Wcześniej informację o tym, że Sobczak wjechała na Litwę przez Białoruś, podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Przeszukanie i ucieczka z Rosji

Według agencji Reutera, powołującej się na rosyjskie media, w środę policja przeszukała dom 40-letniej dziennikarki i polityk. Zatrzymany został dyrektor handlowy należącego do niej przedsiębiorstwa Ostorożno Media Kirył Suchanow. 

 

Celebrytka zasugerowała, że przeszukanie miało motywy polityczne i ma na celu zamknięcie ust krytykom władzy. Wiadomo, że prowadzone jest przeciwko niej postępowanie.

 

Ksenia Sobczak to dziennikarka, prezenterka i aktorka oraz osobowość internetowa i właścicielka firmy. W 2018 roku startowała w wyborach prezydenckich przeciwko Władimirowi Putinowi zajmując w wyścigu o fotel szefa państwa czwarte miejsce, uzyskując około 1 proc. poparcia.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja odpaliła rakiety międzykontynentalne. Kreml ćwiczy "zmasowany atak jądrowy"

 

Holding Ostorożno Media, którym zarządza Ksenia Sobczak, to medialny hub obejmujący sieć kanałów w Telegramie, studio produkujące podcasty oraz własną platformę społecznościową.

 

Sobczak otwarcie krytykuje decyzje władz, w tym agresję na Ukrainę i aneksję Krymu, a na jej kanale w Telegramie, który obserwuje 1,4 mln użytkowników, regularnie ukazują się wpisy dystansujące się wobec polityki państwa kierowanego przez Putina.

 

Dziennikarka nie ma jednak pełnego poparcia opozycji, która uważa, że celem jej działalności może być rozbicie jedności organizacji dysydenckich w Rosji. Wynika to m.in. z fakty, że jest córką zmarłego burmistrza Sankt Petersburga Anatolija Sobczaka, który był politycznym mentorem prezydenta Władimira Putina. W Rosji mówi się, ze jest jego córka chrzestną.

hlk/ml/ Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie