Rosja wprowadziła stan wojenny w czterech okupowanych obwodach

Świat
Rosja wprowadziła stan wojenny w czterech okupowanych obwodach
PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin

Kreml opublikował ustawę o wprowadzeniu stanu wojennego w czterech anektowanych obwodach Ukrainy - powiadomiła agencja Reuters. - Podpisałem dekret o wprowadzeniu stanu wojennego w czterech podmiotach Federacji Rosyjskiej - powiedział w środę Władimir Putin, cytowany przez prokremlowskie media.

Dokument podpisany przez Władimira Putina dotyczy obwodów chersońskiego i zaporoskiego i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.  

Ukraina. Putin wprowadził stan wojenny w anektowanych obwodach

- Podpisałem dekret o wprowadzeniu stanu wojennego w czterech podmiotach Federacji Rosyjskiej. Zostanie on niezwłocznie skierowany do zatwierdzenia do Rady Federacji, a o podjętej decyzji zostanie poinformowana Duma Państwowa - powiedział Władimir Putin w środę. 

 

Władimir Putin przekazał, że władze w Kijowie odmawiają uznania "wyborów mieszkańców tych regionów" oraz "odrzuca propozycje negocjacji". 

 

ZOBACZ: Putin ogłosił włączenie okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji

 

Jak przekazują prokremlowskie media, stan wojenny zacznie obwiązywać od północy 20 października. Stan wojenny został wprowadzony, ponieważ "przeciwko integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej używane są siły zbrojne". 

 

W dekrecie można przeczytać, że Putin polecił m.in. rządowi, Ministerstwu Obrony, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Federalnej Służbie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i Federalnej Służbie Wojsk Gwardii Narodowej Rosji (Rosgwardii) w ciągu trzech dni "przedstawić propozycje działań, które zostaną wprowadzone na terytoriach, w których wprowadzono stan wojenny".

 

Agencja Reutera powiadomiła także, że wprowadzona została "mobilizacja gospodarcza" w ośmiu regionach sąsiadujących z Ukrainą, w tym na anektowanym Krymie

Pseudoreferenda w Ukrainie 

Po przeprowadzeniu pseudoreferendów na ukraińskich terenach okupowanych przez Rosję we wrześniu Kreml ogłosił aneksję obwodów: donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego. 

 

Po ogłoszeniu przez Putina aneksji liderzy państw UE wydali wspólne wystosowali oświadczenie, w którym potępili działanie Kremla. "Nie uznajemy i nigdy nie uznamy nielegalnych 'referendów', które Rosja przeprowadziła jako pretekst do dalszego naruszania niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - przekazano. 

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie