Ukraina. Igor Girkin ps. Striełkow poszukiwany przez ukraiński wywiad. Nagroda - 100 tys. dolarów

Świat
Ukraina. Igor Girkin ps. Striełkow poszukiwany przez ukraiński wywiad. Nagroda - 100 tys. dolarów
Pryshutova Viktoria/commons.wikimedia
Igor Girkin ps. Striełkow poszukiwany przez ukraiński wywiad

Igor Girkin ps. Striełkow jest poszukiwany przez ukraiński wywiad. "Wiadomo, że jeden z najsłynniejszych rosyjskich terrorystów postanowił wznowić swój udział w wojnie przeciwko naszemu państwu" - czytamy w komunikacie. Za jego schwytanie wyznaczono nagrodę w wysokości 100 tys. dol.

Były agent FSB i pułkownik rezerwy Specnazu Igor Girkin ps. Striełkow był kluczową postacią podczas kremlowskiej agresji na Ukrainę w 2014 roku. Dowodził porosyjskimi separatystami w Donbasie, którzy pod jego dowództwem zajęli Słowiańsk. Później pełnił funkcję ministra obrony samozwańczej DRL. 

Szereg zarzutów: morderstwa, terror, zestrzelenie Boeinga MH17

Holandia oskarżyła Girkina w związku z zestrzeleniem Boeinga MH17. Rosjanin poinformował w internecie o strąceniu ukraińskiego samolotu. Kiedy okazało się, że to cywilna maszyna, błyskawicznie usunął wpis. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy kolejnego dnia miał osobiście dyskutować nad przerzuceniem do Rosji wyrzutni rakietowej Buk, z której strzelano do MH17. Prokuratorzy zażądali kary dożywocia. 

 

"Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratura Generalna wniosły przeciwko Girkinowi szereg spraw o działalność terrorystyczną, tortury, morderstwa i naruszenie suwerenności państwa" - przypomina niezależny rosyjski portal Meduza. 

 

ZOBACZ: Ukraina: Chiny wzywają swoich obywateli do ewakuacji

 

"Dokumenty znalezione w biurze Girkina w Słowiańsku po jego ucieczce ujawniły, że po przyspieszonych procesach wojskowych zarządził egzekucje co najmniej trzech osób w Doniecku" - podaje z kolei "Jerusalem Post". Później sam Girkina przyznał się do skazania tych ludzi i zabójstwa jednego z nich. 

Krytyka rosyjskiej armii 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Striełkow jako bloger komentował posunięcia armii. Już w marcu wzywał do ogłoszenia mobilizacji. Nie stronił od krytyki decyzji podejmowanych przez rosyjskich dowódców.

 

ZOBACZ: Ukraina prze na wschód: Obwód charkowski wyzwolony. Na południu Rosjanie uciekający za Dniepr

 

Według prorosyjskich ekspertów organy śledcze miały podjąć kontrolę, żeby sprawdzić wątek "dyskredytowania" i przekazywania nieprawdy na temat rosyjskiej armii. Meduza zaznacza jednak, że nie ma dowodów na podjęcie takich działań. 

Striełkow na froncie 

Teraz blogerzy i eksperci zajmujący się w Rosji tematyką wojny twierdzą, że Striełkow pojechał na front, gdzie ma być "zastępcą dowódcy". Przy tej okazji postanowił zaprzestać publikacji swoich opinii. Jego ostatni wpis pojawił się w sieci 10 października. 

 

Informacje te nie przeszły bez echa. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że gwarantuje 100 tys. dolarów za przekazanie Igora Girkina ps. Striełkow.

 

 

"Wiadomo, że jeden z najsłynniejszych rosyjskich terrorystów postanowił odnowić swój udział w wojnie przeciwko naszemu państwu" - czytamy w komunikacie na Telegramie. 

ap/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie