Zamrożenie cen energii. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w "Graffiti": Uwierzę, jak zobaczę

Polska
Zamrożenie cen energii. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w "Graffiti": Uwierzę, jak zobaczę
Polsat News
Agnieszka Dziemianowcz-Bąk w "Graffiti"

Pułap maksymalnych cen energii jest niewystarczający. Samorządy i przedstawiciele podmiotów wrażliwych liczyli na to, że te ceny będą niższe - mówiła w "Graffiti" posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jednocześnie podkreśliła, że zamrożenie cen energii to "krok w dobrym kierunku" i oznacza to "realizację postulatów Lewicy i Rady Europejskiej".

- Od prezentacji premiera w PowerPoincie do faktycznego zamrożenia cen droga bardzo daleka. Ja uwierzę, jak zobaczę - mówiła na antenie Polsat News Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przypomniała, że wcześniej przez parlament przeszła ustawa o maksymalnych cenach węgla - 966 złotych za tonę.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki potwierdził zamrożenie cen prądu. Podano szczegóły

 

Według posłanki Lewicy rządowe ulgi i mechanizmy pomocowe powinny być m.in. finansowane "z kieszeni spółek energetycznych", które, jak przyznała, generują "horrendalne zyski", narzucając "ogromne marże".

 

- Premier Morawiecki próbuje nam wszystkim wmówić, że ceny energii zależą od cen węgla, od cen handlu emisjami. Tymczasem dane wskazują, że nawet 70 proc. cen energii to są właśnie marże spółek energetycznych. Najwyższy czas, by te marże ograniczyć, by sięgnąć po środki z tych zysków i po prostu sfinansować tańszą energię dla gospodarstw domowych, szpitali, szkół, samorządów - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

 

- Jako posłowie Lewicy posłanka Anita Sowińska, poseł Dariusz Wieczorek zwróciliśmy się do NIK o kontrolę na giełdzie towarów energetycznych. Mamy przekonanie, że coś tu jest nie tak. Jeżeli rok temu marże stanowiły ok. 11 proc. cen energii, a dziś stanowią 72 proc. cen energii, to co się takiego wydarzyło. Chcę, żeby na to pytanie odpowiedziała Najwyższa Izba Kontroli - wskazywała, dodając, że państwowe spółki energetyczne "zarabiają jak tłuste koty".

Samorządy mają dystrybuować węgiel. "Próba zrzucenia odpowiedzialności"

Marcin Fijołek wskazywał na kwestię dystrybucji węgla przez samorządy i fakt, że w tej chwili istnieje "zapowiedź ustawy", która pozwoliłaby im negocjować kontrakty z prywatnymi przedsiębiorcami.

 

ZOBACZ: Sondaż. Zjednoczona Prawica prowadzi, za nią KO. Lewica wyprzedza Polskę 2050

 

- To wszystko stoi na głowie. Dwa tygodnie temu Jacek Sasin oczekiwał od samorządów, by zajęły się dystrybucją węgla, a jak słyszymy ustawa, która dałaby jakąkolwiek podstawę prawną do wykonywania zadań, jest dopiero szykowana - komentowała Dziemianowicz-Bąk. W jej opinii to "nieudolna próba zrzucenia odpowiedzialności z rządu, dlaczego nie ma węgla".

 

- O tym, że kryzys nadchodzi rząd wiedział od listopada ubiegłego roku. Cóż stało na przeszkodzie, by zaprosić samorządy na spotkanie, żeby podzielić się odpowiedzialnością, tak jak było to w przypadku pandemii, tak jak było to w przypadku drugiej fazy agresji Rosji - podkreślała.

 

Posłanka Lewicy zapewniała, że choć wiele samorządów jest gotowych do współpracy z rządem, to jest "jeden warunek". - Jacek Sasin i premier Morawiecki powinni stanąć i powiedzieć: przepraszamy, zawaliliśmy. Nie zabezpieczyliśmy węgla, nie zainwestowaliśmy w termomodernizację budynków, nie przygotowaliśmy się na ten kryzys - mówiła.

 

WIDEO: Zobacz rozmowę z posłanką Agnieszką Dziemianowicz-Bąk

Pogrzeb Jerzego Urbana. "Nie ma za grosz sentymentu"

Przedstawicielka Nowej Lewicy była również pytana o postać Jerzego Urbana. Rzecznik prasowy rządu PRL w stanie wojennym i redaktor naczelny tygodnika "Nie" zmarł w poniedziałek 3 października w wieku 89 lat. We wtorek 11 października spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

- We mnie nie ma za grosz sentymentu do Jerzego Urbana - skomentowała Dziemanowicz-Bąk pytana, czy Urban był postacią ważną dla Nowej Lewicy.

 

- Dla mnie Jerzy Urban nie jest postacią wobec której chciałbym się wypowiadać ciepło - dodała posłanka wskazując m.in. kierowanie propagandą PRL-u przez Urbana, kwestionowanie akcji Hiacynty innych działań "zdecydowanie wstydliwych", których nigdy nie "należy powtarzać".

 

Dotychczasowe odcinki programu będzie można zobaczyć tutaj.

bas / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie