DPS w Jordanowie. Dziemianowicz-Bąk: Kurator Barbara Nowak staje po stronie katów

Polska
DPS w Jordanowie. Dziemianowicz-Bąk: Kurator Barbara Nowak staje po stronie katów
Polsat News
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w piątkowej "Debacie Dnia"

- Kiedy przeczytałam wpis kurator Nowak o DPS w Jordanowie, stwierdziłam, że lepiej aby milczała. Jest on pozbawiony wrażliwości - oceniła w "Debacie Dnia" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Na jej wypowiedź zareagował Bartłomiej Wróblewski z PiS. - Zarzuty zostały szybko postawione przez prokuraturę. Mamy do czynienia z antykatolickimi i antychrześcijańskimi fobiami - uznał.

W piątek małopolska kurator oświaty Barbara Nowak opublikowała tweeta dotyczącego sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Jak poinformowała Wirtualna Polska, siostry prezentki prowadzące ten ośrodek przez dłuższy czas znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi.

 

"Zbyt łatwo feruje się wyroki jeszcze przed uzyskaniem pełnej wiedzy o faktach. To ja celem uzupełnienia informacji o DPS w Jordanowie. Uczniowie z DPS w szkole nie wykazywali lęku czy negatywnych emocji. Dzieci o specjalnych potrzebach z DPS nie potrafią zakłamywać emocji" - napisała.

 

Dziemianowicz-Bąk: Wpis kurator Nowak jest pozbawiony wrażliwości

O wpisie kurator Nowak rozmawiali goście Agnieszki Gozdyry w piątkowej "Debacie Dnia". Zdaniem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy milczenie urzędniczki w sprawie Jordanowa "było niepokojące".

 

- Ale kiedy przeczytałam jej wpis, stwierdziłam, że lepiej aby milczała. Jest on pozbawiony wrażliwości; to jest stawianie się po stronie oprawców, katów, a nie skrzywdzonych - stwierdziła.

 

ZOBACZ: Myślenice. Tusk powiesił napis "PiS - drożyzna". "Jeśli chcecie mnie ścigać, jestem do dyspozycji"

 

Odpowiedział jej Bartłomiej Wróblewski z PiS. Uznał, iż "zarzuty zostały szybko postawione przez prokuraturę, więc działanie państwa jest empatyczne i bardzo szybkie", na co Dziemianowicz-Bąk wtrąciła: - To kiedy dymisja (kurator - red.)?

 

Jak stwierdził Wróblewski, "nie ma wszystkich okoliczności tej sprawy". - Jestem konsekwentny: niezależnie, czy sprawa dotyczy osób związanych z Platformą Obywatelską czy Lewicą, unikam wydawania wyroków, bo od tego są sądy - powiedział.

Kostuś: Trzeba skontrolować przede wszystkim placówki prowadzone przez zakonnice

Wówczas Jan Strzeżek z Porozumienia - jak ujął - "zmartwił widzów". - Barbara Nowak nadal będzie kuratorem oświaty, z jednej prostej rzeczy. Ma nad sobą parasol Ryszarda Terleckiego (szefa klubu parlamentarnego PiS - red.) - mówił.

 

ZOBACZ: "Dzieci z DPS nie wykazywały lęku". Kurator Nowak o sytuacji w Jordanowie

 

Z kolei Tomasz Kostuś (Koalicja Obywatelska) apelował, by skontrolować wszystkie DPS-y, co zapowiedział resort pracy, rodziny i polityki społecznej. Uściślił przy tym, że sprawdzone powinny zostać przede wszystkim placówki prowadzone przez zakonnice.

 

- Siostry zakonne prowadzą również przedszkola i domy seniora. Taka kontrola jest szczególnie ważna i potrzebna - ocenił.

 

Zareagował na to Bartłomiej Wróblewski. - Mamy do czynienia z antykatolickimi i antychrześcijańskimi fobiami lewicy i liberałów. Działania rządu są działaniami natychmiastowymi - skwitował.

wka / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie