Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń": Musimy być gotowi na każdy scenariusz

Polska
Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń": Musimy być gotowi na każdy scenariusz
Polsat News
Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń"

- Musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Dlatego inwestujemy w armię, ogromne pieniądze przekazujemy na zbrojenia. Przygotowujemy się też na różne okoliczności - powiedział Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA w "Gościu Wydarzeń". W ten sposób odniósł się do informacji o rozpoczęciu sprawdzania schronów w Polsce.

Maciej Wąsik odniósł się do słów ambasadora Polski w Ukrainie Bartosza Cichockiego, który wcześniej w programie mówił, że nikt nie może w Europie czuć się bezpiecznie.

 

- Pod względem militarnym część Europy, która jest w NATO może czuć się bezpiecznie. Ta wojna pokazuje, jaka jest ogromna przepaść między Rosją a NATO: technologiczna, militarna. Siła NATO jest dużo większa - powiedział wiceszef MSWiA.

 

Zapytany o to, czy zwiększyło się niebezpieczeństwo ataku na Polskę, wiceminister odpowiedział: - Nie ma takiego niebezpieczeństwa i w mojej opinii Polska jako członek NATO jest bezpieczna. 

 

ZOBACZ: Stan schronów w Polsce. Strażacy przeprowadzą kontrole

 

- Jako MSWiA, jako rząd polski musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Dlatego inwestujemy w armię, inwestujemy w zbrojenia ogromne pieniądze. Przygotowujemy się też na różne okoliczności - powiedział, odnosząc się do podanej w poniedziałek informacji o rozpoczęciu sprawdzania schronów w Polsce.

 

- To jest przypadek, że zaczęliśmy akurat dzisiaj. Szykowaliśmy się do tego od jakiegoś czasu. Uznaliśmy, że trzeba zinwentaryzować nie tyle schrony, co ich wyposażenie - przekazał Wąsik. Podkreślił też, że są to rutynowe działania.

Maciej Wąsik o możliwych sabotażach

Maciej Wąsik przyznał, że liczba różnego typu ataków w cyberprzestrzeni codziennie jest bardzo duża. - Dużo z nich to na pewno ataki rosyjskie - powiedział. 

 

WIDEO: Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Mamy bardzo wysoki poziom postawienia wszystkich służb dbających o cyberprzestrzeń w gotowości - podkreślił.

 

Zapytany o to, czy Baltic Pipe może stać się celem rosyjskiego sabotażu, stwierdził: - Oczywiście, że może, jak wiele innych elementów infrastruktury. Robimy wszystko, żeby zapobiec tego typu zdarzeniom.

"Nie można traktować poważnie słów Łukaszenki"

- Polska zwyczajnie drży i prosi Stany Zjednoczone o rozmieszczenie na jej terytorium broni jądrowej - stwierdził w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania ze swoimi generałami.

 

- Nie można traktować poważnie słów Łukaszenki - skomentował Maciej Wąsik. - Powiedział już tyle rzeczy chybionych, głupich, nietrafionych, że jest niewiarygodny - stwierdził.

 

ZOBACZ: Łukaszenka o broni jądrowej: Polska drży

 

Zapytany o to, czy dojdzie do zapowiadanego sformułowania białorusko-rosyjskich wojsk, wiceszef MSWiA odpowiedział:

 

- Nie widzimy takiego procesu, na razie są to słowa, pohukiwania, być może Łukaszenka chce namieszać w polskim kotle, kilka razy mu się to udało. Na przykład przy okazji kryzysu granicznego, gdy polska opozycja de facto stanęła po stronie dyktatora, domagając się wpuszczenia migrantów do Polski.

Maciej Wąsik o słowach Donalda Tuska

Podczas odbywającego się w weekend Kongresu Kobiet Donald Tusk stwierdził, że jest największym kłamstwem ostatnich lat, "że państwo, żeby pilnować swojej granicy, musi być okrutne, bezwzględne, kompletnie wyzbyte humanitarnych zasad". - Nikt w Polsce nie może umierać w krzakach z zimna, czy z głodu, z choroby, niezależnie od koloru skóry, skąd uciekł i z jakiego powodu. To się musi definitywnie skończyć - dodał szef PO.

 

- Pomoc humanitarna jest udzielana każdemu, kto tego potrzebuje. Nie możemy natomiast otworzyć granicy i wpuszczać każdego, kto powie, że idzie na piechotę z Iraku czy Afganistanu z kotem i chciałby zamieszkać w Polsce - skomentował słowa Tuska Maciej Wąsik.

 

- Te osoby by nie szły, gdyby tu w Polsce pewne grupy ich nie zapraszały - dodał.

 

ZOBACZ: Donald Tusk na Kongresie Kobiet: Nikt już nie będzie w Polsce sam

 

- Będę stał po stronie polskich mundurowych. To nie jest przedszkole, to nie jest ochronka. To są naprawdę trudne sprawy. Czasami rzeczywiście używają dosadnych zwrotów, ale proszę sobie postać przez noc na granicy - powiedział Wąsik, nawiązując do nagrania z granicy, które kilka dni temu pojawiło się w sieci. Widać na nim migranta, który zawisł na murze, w tle słychać zaś komentarze służb.

 

- Nasi chłopcy i dziewczęta na granicy pilnują naszego bezpieczeństwa. Bulwersuje mnie, jeżeli ktoś, kto siedział ciepło w Brukseli kilka lat, kto ma wielką emeryturę teraz jeździ po różnych miejscach i atakuje tych ludzi, którzy narażają swoje zdrowie i życie za nasze bezpieczeństwo. Nie pozwolimy na to - powiedział Wąsik.

 

W poniedziałkowym "Gościu Wydarzeń" Bogdan Rymanowski rozmawiał także z Bartoszem Cichockim, ambasadorem Polski w Ukrainie.

an/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie