Rosja: Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące do aneksji ukraińskich obwodów

Świat
Rosja: Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące do aneksji ukraińskich obwodów
PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
W nocy Władimir Putin przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża

Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu obwodów chersońskiego i zaporoskiego za niezależne terytoria - informuje prokremlowska agencja Ria Nowosti. Zgodnie z zapowiedziami, Putin w piątek włączy do Rosji cztery okupowane ukraińskie obwody.

"Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i normami prawa międzynarodowego, uznając i potwierdzając zasadę równouprawnienia i samostanowienia narodów zapisaną w Karcie Narodów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę wolę narodu obwodu chersońskiego w referendum, które odbyło się 27 września 2022 r., postanawiam: uznać suwerenność i niezależność obwodu chersońskiego" - można przeczytać w dekrecie.  


Drugi podpisany przez Władimira Putina uznaje niezależność obwodu zaporoskiego

 

Rosja. Aneksja ukraińskich obwodów. W piątek orędzie Putina

Zgodnie z zapowiedziami Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Federacji Rosyjskiej w piątek na Kremlu odbędzie się ceremonia podpisania traktatów o włączeniu do Rosji czterech okupowanych obwodów ukraińskich: zaporoskiego, chersońskiego, ługańskiego i donieckiego.

 

ZOBACZ: "Referenda" w okupowanych regionach Ukrainy. Pierwsze, oficjalne wyniki


Ceremonię zaplanowano na godzinę 15:00 czasu moskiewskiego, weźmie w niej udział Władimir Putin. Także w piątek Putin ma wygłosić orędzie i spotkać się z przywódcami okupowanych obwodów. 

 

Niezależność samozwańczych republik Ługańska i Doniecka została uznana przez Putina w lutym.

Zełenski: Takie działania nie zostaną uznane przez świat

"Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie kryminalnych zamiarów Federacji Rosyjskiej, dążącej do nielegalnego anektowania kolejnych terenów Ukrainy: takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze. 

 

Prezydent Ukrainy odniósł się do słów sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który powiadomił, że aneksja okupowanych obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego nie ma podstaw prawnych i zasługuje na potępienie

 

Na piątek Wołodymyr Zełełenski zapowiedział nadzwyczajne spotykanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. "Wiemy, jak reagować na działania Rosji" - powiadomił prezydent Zełenski. 

anw/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie