Adam Balcer: Nie możemy wykluczyć taktycznego użycia broni jądrowej przez Rosję

Świat
Adam Balcer: Nie możemy wykluczyć taktycznego użycia broni jądrowej przez Rosję
Polsat News
Adam Balcer dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej

- Ucieczka z Rosji na pewno nie jest zdarzeniem marginalnym - mówił na antenie Polsat News Adam Balcer, dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej. Zaznaczył jednak, że "biorąc pod uwagę populację i potencjał mobilizacyjny Rosji nie jest to jakaś wielka grupa ludzi". Ocenił też, że "nie możemy wykluczyć taktycznego użycia broni jądrowej przez Rosję".

Rozmówcą Piotra Witwickiego w piątkowym programie "Gość Wydarzeń" był dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej Adam Balcer. Tematem rozmowy była wojna w Ukrainie oraz reakcja Rosjan na ogłoszoną przez Władimira Putina "częściową mobilizację".

 

Zdaniem eksperta ucieczka Rosjan z kraju "nie jest na pewno zdarzeniem marginalnym". - Jednak biorąc pod uwagę populację Rosji i jej potencjał mobilizacyjny, to nie jest jakaś wielka grupa ludzi - powiedział. 

 

ZOBACZ: Ukraina. W Iziumie ekshumowano 436 ciał. Na 30 są ślady tortur

 

- Pewnie dużo więcej młodych Rosjan będzie się starało uniknąć służby ukrywając się, jest takie pojęcie jak dekowanie, że po otrzymaniu wezwania do wojska nie stawiamy się, próbując się ukryć - powiedział. 

 

Adam Balcer stwierdził też, że w Rosji będziemy obserwowali powszechne zjawisko korupcji. - Urzędnicy i oficerowie będą dostawać pieniądze od rodzin, które nie będą chciały, żeby syn, brat, mąż czy ojciec poszli walczyć. Podobnie lekarze, będą wstawiać lewe zwolnienia - wyjaśnił. 

"Rosjanie są przygotowywani na eskalację konfliktu"

W ocenie dyrektora programowego Kolegium Europy Wschodniej ogłoszenie przez Putina "częściowej mobilizacji" "z perspektywy reżimu oznacza, że cała ta opowieść o specjalnej operacji się rozsypała".

 

ZOBACZ: Władimir Putin: Ogłaszam częściową mobilizację w Rosji

 

- To widać też w propagandzie w rosyjskich mediach. Jak oglądamy te seanse nienawiści, gdzie spotykają się ci pseudodziennikarze propagandyści i eksperci, którzy są tubami reżimu to widać zmianę retoryki. Widać, że ludzie są przygotowywani na eskalację konfliktu - ocenił. 

 

Dodał, że "dla zwykłego Rosjanina, który ten konflikt oglądał z kanapy, sądząc, że jest to gdzieś daleko ogłoszenie mobilizacji może wzbudzić świadomość, że to przypomina konflikt a Afganistanie, który ostatecznie doprowadził do rozpadu Związku Radzieckiego".

 

WIDEO: Adam Balcer: Nie możemy wykluczyć taktycznego użycia broni jądrowej przez Rosję.

 

Groźba użycia broni jądrowej jest realna?

Pytany o zagrożenie nuklearne ze strony Rosji Adam Balcer powiedział: Nie możemy wykluczyć taktycznego użycia broni jądrowej.

 

- Jest zagrożenie, że w wyniku tych pseudoreferendów zostaną przyłączone do Rosji, oczywiście nielegalnie, fragmenty Donbasu i Rosja będzie mogła użyć argumentu, że grozi zastosowaniem broni nuklearnej, bo zagrożona jest jej integralność terytorialna - mówił. 

 

ZOBACZ: Czeczenia. Razman Kadyrow powiedział, że w republice nie będzie mobilizacji.

 

Zaznaczył przy tym, że "Rosja ma świadomość, że byłoby to przekroczenie Rubikonu, a to może działać odstraszająco -  powiedział. 

 

mst/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie