Ukraina. W Iziumie ekshumowano 436 ciał. Na 30 są ślady tortur

Świat
Ukraina. W Iziumie ekshumowano 436 ciał. Na 30 są ślady tortur
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Trwa ekshumacja grobów w lesie w Iziumie

W sumie 436 ciał ekshumowano z miejsc pochówków w oswobodzonym spod rosyjskiej okupacji Iziumie. Według władz lokalnych wiele z nich nosi ślady tortur. Wśród ofiar są dzieci.

W grobach pochowane zostały ofiary rosyjskich okupantów, którzy uciekli z miasta 10 września przed ukraińską kontrofensywą. 

 

"Do dnia 23 września ekshumowano 436 ciał z miejsca masowego pochówku w mieście Izium w obwodzie charkowskim. Prace trwają i mają zostać zakończone do dzisiejszego wieczoru" - podaje portal "Kharkiv Today" powołując się na doniesienia Ołeha Syniehubowa, gubernatora obwodu charkowskiego. 

 

Syniehubow podał, że wśród zabitych jest sześcioro dzieci. "W miejscu masowego pochówku niektóre groby są puste, w niektórych pochowanych jest kilka ciał. Wiele z nich nosi ślady tortur" - czytamy. Zwłoki były często skrępowane i brutalnie okaleczone poprzez łamanie kończyn czy odcinanie genitaliów. Ślady znęcania się ma nosić ok. 1/3 pochowanych. 

Ostateczna liczba ofiar znana będzie po zakończeniu ekshumacji 

W miejsce, gdzie odkryte zostały mogiły codziennie przyjeżdżają dziesiątki krewnych ofiar, którzy oddają do badania swoje DNA. Na miejscu działa mobilne laboratorium. 

 

"Według wstępnych informacji na zaimprowizowanym cmentarzu pochowano 447 osób. Dokładna liczba torturowanych i zabitych będzie znana po zakończeniu ekshumacji" - czytamy. 

 

Groby pozostawione przez Rosjan odkryte zostały 15 września w lesie w pobliżu cmentarza miejskiego w Iziumie. Kolejnego dnia rozpoczęły się ekshumacje. 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie