Ukraina. Rosjanie ogłosili "ewakuację" z obwodu charkowskiego

Świat
Ukraina. Rosjanie ogłosili "ewakuację" z obwodu charkowskiego
Reuters
Wojna w Ukrainie. Rosjanie wywożą mieszkańców z obwodu charkowskiego

Rosyjscy okupanci ogłosili ewakuację z okupowanych terenów obwodu charkowskiego, po tym, jak Zbrojne Siły Ukrainy rozpoczęły kontratak i udało im się wyzwolić kilka miejsc - powiadomił portal Ukraińska Prawda. - Mieszkańcy wywożeni są do Ługańskiej Republiki Ludowej - ogłosił szef okupacyjnej władzy obwodowej Witalij Hanczew.

O ewakuacji mieszkańców obwodu charkowskiego powiadomiły prokremlowskie agencje, powołując się na wypowiedź Witalija Hanczewa, okupacyjnego szefa władzy obwodu charkowskiego.  

- Staramy się skoncentrować na ewakuacji ludności cywilnej chociaż na trzy czy cztery dni, dopóki sytuacja nie będzie stabilna. Zorganizowaliśmy transport samochodami, autobusami. Mieszkańcy wywożeni są do Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), a także do obwodu biełgrodziego w Rosji, gdzie trafiają do punktów tymczasowego pobytu - przekazał Hanczew w rozmowie z rosyjskimi, propagandowymi mediami. 

 

ZOBACZ: Szef ukraińskiej armii o III wojnie światowej: Bezpośrednie zagrożenie użyciem broni atomowej

 

Jak wskazał portal, prowadzona jest ewakuacja z Iziuma, Kupiańska i Wełykyoho Burłuka w obwodzie charkowskim. 

Kontrofensywa ukraińska. Kolejne miasta wyzwalane z rosyjskiej okupacji

Bałaklija i Szewczenkowe w obwodzie charkowskim zostały wyzwolone z okupacji rosyjskiej. Siły ukraińskie cały czas prowadzą kontrofensywę, wyzwalając kolejne miasta. Według najnowszych informacji pojawiających się w mediach społecznościowych, Ukraińcom udało się miasto Kupiańsk, znajdujące się 25 km od obwodu ługańskiego.

ZOBACZ: Ukraina. Kontrofensywa i wyzwalane terytoria. Łzy radości mieszkańców

 

W czwartek Hanczew przekazywał, że Ukraińcy próbowali zdobyć miasto Bałakilija, jednak ponieśli klęskę. Prokremlowska agencja Tass informowała, że w ostatnich dniach siły ukraińskie nasiliły ataki obwód charkowski, a miasta Izium i Bałkailija znajdują się pod nieustannym ostrzałem.
 
W piątek w codziennym komunikacie na temat wojny w Ukrainie Ministerstwa Obrony Rosji nie wspomniano, że siły ukraińskie wyzwoliły miasto Bałakilija. Według rosyjskiej propagandy, wojska rosyjskie odnoszą "znaczne zwycięstwa, zabijając tysiące ukraińskich żołnierzy". 

anw/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie