Ukraina. Pentagon wysłał Ukrainie swój najdokładniejszy pocisk artyleryjski Excalibur

Świat
Ukraina. Pentagon wysłał Ukrainie swój najdokładniejszy pocisk artyleryjski Excalibur
Defence of Ukraine
Ukraińscy artylerzyści ostrzeliwujący rosyjskie pozycje

Pentagon wysłał Ukrainie swoje najdokładniejsze pociski artyleryjskie Excalibur, które są naprowadzane GPS'em - przekazał w czwartek Bloomberg. Agencja dotarła do dokumentów budżetowych, z których wynika, że Pentagon zaopatrywał siły ukraińskie w ten rodzaj pocisków.

Do tej pory urzędnicy nie potwierdzali, że Excalibury zostały wysłane ukraińskiej armii, mimo wcześniejszych spekulacji o planie ich dostarczenia. 

 

To precyzyjne pociski artyleryjskie naprowadzane przy pomocy danych satelitarnych, których margines błędu wynosi zaledwie dwa metry. Ich zasięg to ok. 40 km. "Excalibur został po raz pierwszy użyty w Iraku w 2007 roku w głośnym zabójstwie lidera Al-Kaidy Abu Juraha i jego współpracowników" - czytamy. 

 

Pocisk używany jest w haubicach 155 mm. Został opracowany przez firmy Raytheon Missiles, Defense i BAE Systems Bofor. 

Excalibur niszczy rosyjskie stanowiska dowodzenia 

Bloomberg przypuszcza, że broń do tej pory była używana przez Ukraińców do chirurgicznego niszczenia rosyjskich stanowisk dowodzenia.

 

"Departament Obrony wyda 92 miliony dolarów dodatkowych funduszy zatwierdzonych przez Kongres 'na zakup amunicji M982 Excalibur dostarczonej Ukrainie w celu wsparcia międzynarodowych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji" - podaje Ukraińska Prawda powołując się na dokumenty, do jakich dotarł Bloomberg. 

 

Doniesienia mediów potwierdzają zdjęcia i nagranie opublikowane przez Ukraińców. "Krótki filmik ze strzałem z haubicy 155-mm M777A2 pokazuje charakterystyczne pojemniki, w których przechowywane są te pociski" - podaje portal mil.in.ua. 

 

Szacuje się, że Pentagon przesłał Kijowowi ok. tysiąca takich pocisków. 

ap/zdr / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie