Ks. Pawelec o słowach Franciszka: Chcemy, żeby zaczął mówić, kto jest w tej wojnie ofiarą

Świat
Ks. Pawelec o słowach Franciszka: Chcemy, żeby zaczął mówić, kto jest w tej wojnie ofiarą
Polsat News
Ks. Władysław Pawelec odniósł się do słów papieża Franciszka

- Chcemy, żeby papież przyjechał na Ukrainę, by zobaczył Buczę, by zobaczy Irpień, żeby zaczął mówić, kto jest w tej wojnie ofiarą, a kto jest agresorem - powiedział w Polsat News ks. Waldemar Pawelec komentując słowa papieża o wojnie i jej "niewinnych" ofiarach.

Papież Franciszek podczas audiencji w środę odniósł się do zamachu, w którym zginęła córka ideologa Kremla Daria Dugina. - Myślę o tej biednej dziewczynie, wysadzonej w powietrze z powodu bomby pod siedzeniem samochodu w Moskwie - powiedział Franciszek. 


Papież podkreślił, jak wielu niewinnych cierpi okrucieństwa, płacąc za szaleństwo wojny, "szaleństwo, szaleństwo ze wszystkich stron - bo wojna jest szaleństwem".

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek: Niech skończy się szaleńcza wojna na Ukrainie

 

- Niewinni płacą za wojnę, niewinni! Pomyślmy o tej rzeczywistości i powiedzmy sobie: wojna to szaleństwo - mówił Franciszek. 


Jego słowa na antenie Polsat News skomentował przełożony wspólnoty pallotynów w Kijowie ks. Waldemar Pawelec, który przebywa w Ukrainie. Duchowny uznał, że to tylko fragment wypowiedzi papieża, a Stolica Apostolska "zawsze stara się zostawić sobie miejsce, które ma pomagać w negocjacji".

 

WIDEO: Ks. Władysław Pawelec o Franciszku: Chcemy by zobaczył Buczę, by zobaczy Irpień

 

"Jako ksiądz jestem po to by interpretować Ewangelię, a nie słowa papieża"

- Często słyszy się jego wypowiedzi, ale nie mówi się o realnej pomocy papieża w sensie i dyplomatycznym, i materialnym w sytuacji wojny na Ukrainie - powiedział ks. Pawelec. - Jako ksiądz jestem po to by interpretować Ewangelię, a nie słowa papieża, które też czytałem. Nie mam całego kontekstu wypowiedzi papieża, dlatego trudno mi się do tego odnosić - dodał.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek "na pewno" pojedzie na Ukrainę. Arcybiskup zasugerował termin


- Rozumiem, że papież może tak myśleć i może tak mówić - przyznał duchowny. - Dlatego chcemy, żeby przyjechał na Ukrainę, by zobaczył Buczę, by zobaczył Irpień, żeby sobie uświadomił, choć myślę, że jest tego świadomy, ale żeby zaczął mówić, kto jest w tej wojnie ofiarą, a kto jest agresorem - stwierdził ks. Pawelec.  


Według niego papież jako głowa Kościoła Katolickiego próbuje zrobić wiele, by konflikt się zakończył. Przyznał jednak, że świat potrzebuje zdecydowanych słów, które dałyby również wsparcie Ukraińcom. 

msm/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie