Watykan. Papież Franciszek "na pewno" pojedzie na Ukrainę. Arcybiskup zasugerował termin

Świat
Watykan. Papież Franciszek "na pewno" pojedzie na Ukrainę. Arcybiskup zasugerował termin
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Papież Franciszek mówił wcześniej, że chciałby także pojechać do Moskwy i spotkać się z Władimirem Putinem

Papież Franciszek pojedzie do Kijowa "na pewno", ale kiedy i jak - tego już nie wiadomo. Taki komunikat popłynął we wtorek z Watykanu, a dokładniej z ust szefa tamtejszej dyplomacji abpa Paula Gallaghera. Dostojnik zapytany, czy przywódca Kościoła szuka też dialogu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, przyznał, iż Watykan utrzymuje kontakty z ambasadą tego kraju.

Podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie brytyjski dostojnik, który jest sekretarzem do spraw stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał, że niedługo papież udaje się do Kanady. Podróż zaplanowana jest na 24-30 lipca.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek: Niech skończy się szaleńcza wojna na Ukrainie

 

Następnie potwierdził, że Franciszek "na pewno pojedzie na Ukrainę". W piątek w wywiadzie telewizyjnym nie wykluczył, że do podróży tej może dojść już w sierpniu.

Watykan rozmawia z Rosją? "Mamy kontakty z ambasadą"

Abp Gallagher zastrzegł przy tym, że ewentualne przygotowania do takiej podróży rozpoczną się po papieskiej wizycie w Kanadzie.

 

Zapytany o to, czy Franciszek szuka też dialogu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, odparł: - Mamy kontakty z ambasadą Rosji i to jest nasz kanał kontaktu, tak jak z nuncjuszem w Kijowie.

 

Franciszek zadeklarował w wywiadzie dla agencji Reutera na początku lipca, że chciałby też pojechać do Rosji. Nie był tam żaden papież w historii.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie