Kanada. Papież Franciszek o nadużyciach seksualnych w Kościele. "Odczuwamy ból i wstyd"

Świat
Kanada. Papież Franciszek o nadużyciach seksualnych w Kościele. "Odczuwamy ból i wstyd"
PAP/EPA/CIRO FUSCO
Franciszek podczas nieszporów odprawionych w czwartek w katedrze Notre-Dame w Quebecu.

Papież Franciszek podczas wizyty w Kanadzie poprosił ofiary nadużyć seksualnych, do jakich doszło w Kościele, o przebaczenie. "Ból i wstyd, które odczuwamy, muszą stać się okazją do nawrócenia: nigdy więcej" - mówił ojciec święty w czwartek w czasie nieszporów odprawionych w katedrze Notre-Dame w Quebecu.

W homilii w czasie nabożeństwa w pochodzącej z XVII wieku katedrze, najstarszym kościele w Kanadzie, papież powiedział przedstawicielom duchowieństwa kraju, że aby głosić Ewangelię trzeba być wiarygodnym.

Franciszek do ofiar pedofilii: "Nigdy więcej"

- Ewangelię głosi się skutecznie, kiedy to samo życie przemawia, gdy ukazuje wolność, która wyzwala innych, współczucie, które nie wymaga niczego w zamian, owo miłosierdzie, które bez słów mówi o Chrystusie - dodał.

 

Franciszek odnotował, że Kościół w Kanadzie "rozpoczął nowy etap, po tym jak został zraniony i wstrząśnięty złem popełnionym przez niektóre swoje dzieci".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o mediach: Dezinformacja jest na porządku dziennym

 

- Myślę w szczególności o nadużyciach seksualnych popełnianych wobec małoletnich i osób bezbronnych, skandalach, które wymagają zdecydowanych działań i bezustannej walki - wyjaśnił.

 

- Chciałbym wraz z wami jeszcze raz prosić wszystkie ofiary o przebaczenie. Ból i wstyd, które odczuwamy, muszą stać się okazją do nawrócenia: nigdy więcej! - oświadczył papież.

"Nie pozwólmy, by ideologia wykluczała"

Nawiązał także do głównego celu swej "pielgrzymki pokutnej", jak sam ją nazwał, czyli do sprawy krzywd wyrządzonych dzieciom w przymusowych szkołach dla rdzennej ludności, prowadzonych w imieniu rządu przez Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.

 

Mówiąc o trwającym procesie "uzdrowienia i pojednania z braćmi i siostrami z ludów rdzennych", Franciszek wezwał: - Niech nigdy więcej wspólnota chrześcijańska nie pozwoli się skazić ideą, że istnieje wyższość jednej kultury nad innymi, i że wolno wobec drugich stosować środki przymusu - mówił Franciszek.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek: Chcę jechać do Rosji. Pojadę tam w służbie pokojowi

 

- Nie pozwólmy, aby jakakolwiek ideologia wykluczała oraz mieszała style i formy życia naszych ludów, próbując je pokonywać i zdominować - apelował.

 

Franciszek zwrócił się do duchowieństwa wyjaśniając, że duszpasterze nie mogą czuć się "ważniejsi od braci i sióstr z Ludu Bożego" i traktować swojej służby jako władzy.

 

- Jesteście bohaterami i budowniczymi innego Kościoła: pokornego, łagodnego, miłosiernego, który towarzyszy procesom, zdecydowanie i spokojnie pracuje nad inkulturacją, docenia każdego i każdą różnorodność kulturową i religijną. Dawajmy temu świadectwo - prosił papież.

Papież: "Pustynie duchowe naszych czasów"

Wyraził przekonanie, że "na pustyniach duchowych naszych czasów, zrodzonych przez sekularyzm i obojętność" trzeba powrócić do głoszenia Ewangelii, wymagającego "kreatywności duszpasterskiej".

 

Zachęcił też do refleksji, jak wygląda braterstwo między duchowieństwem.

 

ZOBACZ: Rekord ciepła w Watykanie. Ponad 40 stopni na termometrach

 

- Czy jesteśmy braćmi, czy konkurentami podzielonymi na partie? - pytał Franciszek.

 

To od modlitwy w katedrze Notre-Dame św. Jan Paweł II rozpoczął w 1984 roku swą pierwszą wizytę w Kanadzie.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie