Donald Tusk: Władza robi wszystko, żeby uniknąć odpowiedzialności ws. zatrucia Odry 

Polska
Donald Tusk: Władza robi wszystko, żeby uniknąć odpowiedzialności ws. zatrucia Odry 
Polsat News
Donald Tusk: Kłopot polega na tym, że wy nawet najbardziej zorganizowani z wolą walki o Odrę nie zastąpicie we wszystkim służb państwowych

Nie chcę wierzyć, że zaniechania wynikały z niekompetencji. Wydaje się, że ta władza, raczej robi wszystko, żeby uniknąć odpowiedzialności, a nie tym, żeby znaleźć odpowiedzialnych - mówił Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego. Szef PO poruszył także temat potrzebę wprowadzenia odszkodowań i oczyszczenia rzeki.  

W piątek były premier Donald Tusk pojawił się w Krośnie Odrzańskim (woj. lubuskie) na spotkaniu z mieszkańcami miasta w sprawie sytuacji na Odrze. Szef PO podziękował mieszkańcom, którzy od razu zajęli się problemem zanieczyszczenia rzeki. - Wiem, że ludzie, straż rybacka, ochotnicza straż pożarna, organizacje pozarządowe i straż miejska od razu zajęły się pracą na Odrze w tych najtrudniejszych momentach - powiedział Tusk. 

 

ZOBACZ: Zatruta Odra. Samorządowy Sztab Kryzysowy. Donald Tusk: Władza centralna opuściła ręce


Jak dodał, "ludzie w całej Polsce są wściekli" za to, że po pojawieniu się pierwszych informacji o sytuacji w rzece, władza nie zareagowała odpowiednio szybko. Tusk przypomniał, że w Krośnie Odrzańskim dzień po wykryciu śniętych ryb powołano powiatowy sztab kryzysowy

 - Kłopot polega na tym, że wy, nawet najbardziej zorganizowani, z wolą walki o Odrę, nie zastąpicie we wszystkim służb państwowych - mówił.

Tusk: Partia rządząca boi się ujawnić odpowiedzialnych, bo "musieliby karać swoich"

Podczas spotkania Tusk poruszył trzy kwestie, które jego zdaniem, są najważniejsze w związku z sytuacją na Odrze: znalezienie winnych, wprowadzenie odszkodowań i oczyszczenie rzeki.

 

- Po pierwsze, wszyscy mamy poczucie, że oni kręcą. Aż się nie chce wierzyć, że te zaniechania wynikały z niekompetencji, głupoty, wydaje się, że ta władza, raczej robi wszystko, żeby uniknąć jakiejkolwiek odpowiedzialności, a nie tym, żeby znaleźć odpowiedzialnych - mówił. 


Według Tuska, partia rządząca boi się ujawnić odpowiedzialnych, ponieważ "musieliby karać swoich". Jak dodał, winni - zanieczyszczenia, zaniechań, zaniedbań w sprawie Odry - muszą zostać ukarani.

 

WIDEO. Donald Tusk: Partia rządząca boi się ujawnić odpowiedzialnych ws. Odry


Potrzeba odszkodowań i oczyszczenia nie tylko rzeki  

Były premier mówił o potrzebie wprowadzenia odszkodowań dla osób, które zostały poszkodowane w związku z klęską żywiołową. - Potrzeba wprowadzenia odszkodowań, wynikających ze strat finansowych. Polski Związek Wędkarski jest pierwszym, najbardziej dobitnym tego przykładem - mówił Tusk. 

 

ZOBACZ: Donald Tusk o podręczniku "HiT": Dla nich nie ma granic łajdactwa

 

Tusk poruszył także temat oczyszczenia zarówno Odry, jak i "życia publicznego". - To jest zadanie, strategicznie rzecz biorąc może najważniejsze - mówił o oczyszczeniu rzeki. W sprawie "oczyszczenia" symbolicznego dodawał: - (Partia rządząca - red.) Zatruwa nam życie publiczne, nie tylko z rzeki zrobili ściek, ale i z Telewizji Publicznej. Z podręczników dla dzieci chcą zrobić ściek. Chcą zatruć nie tylko wodę i powietrze, ale też umysły. Punkt o oczyszczeniu ma wymiar dotyczący Odry, ale też wymiar uniwersalny, bo Polskę trzeba oczyścić z brudu - mówił Tusk.  

anw/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie