Anna Moskwa: Badania wody z Odry wykazały obecność złotych alg

Polska
Anna Moskwa: Badania wody z Odry wykazały obecność złotych alg
PAP/Marcin Bielecki
Badania wody z Odry wykazały obecność złotych alg

Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg). Ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże -poinformowała na Twitterze minister środowiska i klimatu Anna Moskwa.

"Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg)" - poinformowała na Twitterze Anna Moskwa.

 

Szefowa resortu klimatu dodała, że "ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże". "Nie są szkodliwe dla człowieka. Wkrótce więcej informacji" - napisała.

 

Hipotezy ministerstwa

We wtorek minister przedstawiła hipotezy dotyczące katastrofy ekologicznej na Odrze, które są brane pod uwagę przez ministerstwo. - Pierwsza to hipoteza przedostania się substancji chemicznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw, które funkcjonują nad Odrą czy nielegalnych zrzutów poza działalnością przedsiębiorstw - mówiła minister. Dodała, że GIOŚ analizował próbki wody w tym kierunku, żadna z nich nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych.

 

ZOBACZ: Odra. Wody Polskie prowadzą kontrole. Polskie rzeki regularnie trute

 

- Drugi scenariusz, który rozważamy, to warunki naturalne - niski poziom wód, wysoka temperatura, złe warunki tlenowe, zwiększenie stężeń zanieczyszczeń, które występowały w Odrze podczas niskiego stanu rzeki. Tutaj GIOŚ bada te wszystkie uwarunkowania, które potwierdzają wysokie zasolenie i wysoką temperaturę - dodała.

 

Minister poinformowała, że jednocześnie analizowany jest wariant odprowadzenia do wody dużej ilości wód przemysłowych, które by mogły spowodować zasolenie. - W wodach przemysłowych jest dużo chloru, który jest aktywnym pierwiastkiem i mógł potencjalnie uruchomić zanieczyszczenia z osadów dennych - powiedziała.

 

- Oczywiście bierzemy pod uwagę wystąpienie równoczesne którychś z tych z hipotez - wyjaśniła szefowa resortu klimatu. 

pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie