Ukraina. Trójstronne spotkanie we Lwowie. "Nie chcemy przeżyć jeszcze jednego Czarnobylu"

Świat
Ukraina. Trójstronne spotkanie we Lwowie. "Nie chcemy przeżyć jeszcze jednego Czarnobylu"
PAP/EPA/MYKOLA TYS
Spotkanie we Lwowie

We Lwowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył trójstronne spotkanie z prezydentem Turcji Receptem Erdoganem oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Jednym z tematów rozmów była sytuacja w Elektrowni Jądrowej w Zaporożu. - Nie chcemy przeżyć jeszcze jednego Czarnobylu - mówił prezydent Turcji.

"We Lwowie spotkałem się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Umówiliśmy się co do dalszej współpracy w sprawie transportu zboża. Omówiliśmy możliwe kierunki rozwoju, kwestię bezprawnej i przymusowej deportacji Ukraińców, zwolnienie z niewoli naszych żołnierzy i lekarzy" - napisał Wołodymyr Zełenski. 

Jak powiadomił prezydent Ukrainy, jednym z tematów była także sytuacja związana z Zaporoską Elektrownią Jądrową. "Ten jawny terror ze strony agresora może mieć globalne, katastroficzne skutki. Dlatego ONZ powinna zapewnić bezpieczeństwo, demilitaryzację i całkowite zwolnienie wojsk rosyjskich z tego strategicznego obiektu" - napisał Zełenski. 

 Do Lwowa w czwartek przybył także prezydent Turcji Recep Erdogan. Jak przekazał Zełeński, ich rozmowa dotyczyła transportu zboża, a także sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i szantażu nuklearnego. "Jestem pewny, że dalsze rozszerzanie współpracy między Ukrainą i Turcją wzmocni obydwa kraje" - napisał Zełenski.

 

Lwów. Spotkanie trójstronne

Trójstronne spotkanie prezydenta Ukrainy, Turcji oraz sekretarza generalnego ONZ we Lwowie trwało 40 minut - powiadomiła agencja Ukrinform. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Zełenski powiadomił, że rozmowa dotyczyła najważniejszych tematów, czyli eksportu zboża, sytuacji w elektrowni na Zaporożu, a także zwolnienia jeńców z rosyjskiej niewoli. - Duża uwaga zwrócona była na bardzo bolesną kwestię - obrony i zwolnienia ukraińskich jeńców, których przetrzymują w Rosji. Wezwałem sekretarza generalnego ONZ, by wykorzystać wszystkie możliwości, by przywrócić wszystkich naszych obywateli - powiedział prezydent Ukrainy. 

ZOBACZ: Rosja przerzuca myśliwce MiG-31 i pociski "Kindżał" do obwodu kaliningradzkiego

 

Jak mówił, wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się do jak najszybszego skierowania misji w celu ustalenia wszystkich faktów w sprawie zabicia ukraińskich żołnierzy w Ołeniwce. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że uzgodnił z sekretarzem ONZ również warunki możliwej misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporożu. 

Erdogan: Nie chcemy przeżyć jeszcze jednego Czarnobylu

Podczas konferencji Erdogan mówił, że głównym tematem spotkania w czwartek była trwająca od pół roku wojna w Ukrainie. - To była możliwość kolejnego pokazania solidarności z Ukrainą - powiedział prezydent Turcji.  Jak dodał, poruszono temat zaporoskiej elektrowni. - Nie chcemy przeżyć jeszcze jednego Czarnobylu - mówił Erdogan. Prezent Turcji zapowiedział, że będzie prowadzić dyplomatyczne działania, by doszło do zakończenia wojny w Ukrainie

Zełenski: Negocjacje tylko po wyjściu wojsk Rosji z Ukrainy

Prezydent Ukrainy zapowiedział, że rozmowy z Rosją będą możliwe jedynie, gdy jej wojska opuszczą teren bezprawnie okupowane tereny Ukrainy. - Mam nadzieję, że wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym - mówił Erdogan.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zaporoska Elektrownia Atomowa. Radioaktywna chmura nad Polską w symulacji wypadku

 
Jak zapowiedział prezydent Turcji, o kwestiach poruszonych podczas spotkania we Lwowie poinformuje Władimira Putina

Guterres: Bezpieczeństwo elektrowni powinno być najważniejsze nawet podczas wojny

Sekretarz Generalny ONZ podczas konferencji podkreślał, jak ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie było porozumienie w sprawie eksportu zboża z Ukrainy. Jak dodał, zboże trafia już do kolejnych krajów, spada też jego cena. Guterres odniósł się także do sytuacji w Zaporożu

 

- Z niepokojem obserwujemy sytuację związaną z największą elektrownią jądrową w Europie (...) Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych powinno być najważniejsze nawet podczas wojny - mówił. Powiedział, że obecnie celem jest bezpieczeństwo regionu elektrowni. 

 

Sekretarz Generalny ONZ zapowiedział, że brazylijski generał Carlos Cruz będzie odpowiedzialny za kierowanie dochodzeniem ws. wybuchu w Ołeniwce, w którym zginęli ukraińscy żołnierze.  

 

anw/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie