Odra. Niemieckie media: W próbkach wody wykryto rtęć. Prezes Wód Polskich: To doniesienia prasowe

Polska
Odra. Niemieckie media: W próbkach wody wykryto rtęć. Prezes Wód Polskich: To doniesienia prasowe
PAP/Lech Muszyński
Skażenie w Odrze. Tysiące martwych ryb

Według informacji niemieckiej telewizji RBB w próbkach wody z Odry wykryto rtęć. Wartość, którą pokazał test, miała być tak wysoka, że trzeba było powtórzyć badanie. - Nie mamy potwierdzenia na rtęć w rzece - powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca w rozmowie z Polsat News.

- Na chwilę obecną to są doniesienia prasowe. Nie mamy potwierdzenia dotyczącego rtęci w Odrze - skomentował prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

 

Więcej informacji o sytuacji w Odrze ma zostać podane na Sztabie Kryzysowym u wojewody zachodniopomorskiego w Szczecinie - Mam nadzieję, że czegoś się na ten temat dowiem - powiedział prezes.

 

ZOBACZ: Odra. Tysiące śniętych ryb w Odrze. Trwają badania wody i poszukiwania źródła problemu


- Przypomnę, że monitoringiem stanu wód chemicznym i fizycznym zajmują się Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, czyli służby ministra klimatu i środowiska. To jest ich zadanie. Cały czas jest na bieżąco, od dwóch tygodni, jest monitorowany stan fizyko-chemiczny wody. Na chwilę obecną takich informacji nie mamy. Mamy informację na temat podwyższonego pH, podwyższonej temperatury i dużej ilości tlenu w Odrze. Trafiła tam substancja powodująca duże natlenienie wody - wyjaśnił Daca.

 

- Mamy do czynienia z gigantyczną ilością ryb. Z Odry od Oławy do Cigacic i dalej ta fala trucizny dotarła do województwa zachodniopomorskiego, wędkarze, ale też ochotnicy, wyłowili co najmniej kilkanaście ton ryb - powiedział prezes.

 

WIDEO: Prezes Wód Polskich Przemysław Daca o skażeniu Odry

 

Skażona Odra. Niemieckie laboratorium miało wykryć rtęć

Według informacji RBB pracownicy laboratorium państwowego stwierdzili wysoki poziom rtęci w próbkach wody. Wartości miały być na tyle wysokie, że nie można było wyświetlić wyniku testu i trzeba go było powtórzyć.

 

ZOBACZ: Skażenie Odry. Barbara Nowacka w "Graffiti": Skojarzenie z Czarnobylem jest proste

 

Nadal nie jest pewne, czy to rtęć wykryta w próbkach z Odry, jest przyczyną wymierania ryb.

 

Ministerstwo Środowiska Brandenburgii podało, że przez Odrę przepływa nieznana dotąd, silnie toksyczna substancja. Pierwsze wyniki analizy konsekwentnie wykazały, że silna fala substancji organicznych przeszła kilka dni temu przez Frankfurt nad Odrą i od tego czasu kontynuowała swój bieg w dół rzeki, obecnie do Schwedt. Wpływ na ekosystem sugerował syntetyczne chemikalia.

msm/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie