Odra. Śnięte ryby w rzece. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska próbują ustalić przyczynę

Polska
Odra. Śnięte ryby w rzece. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska próbują ustalić przyczynę
PAP/Marcin Bielecki
Śnięte ryby na Odrze

W Odrze od końcówki lipca masowo znajdowane są śnięte ryby. Pierwsze przypadki odnotowywano w woj. dolnośląskim, teraz na odcinku w woj. lubuskim. - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie - poinformowała w środę zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk.

Pierwsze przypadki martwych ryb odnotowywano na dolnośląskim odcinku rzeki pod koniec lipca. W ostatnich dniach dotyczą także odcinka w woj. lubuskim. 

 

"Stan rzeki jest objęty stałym monitoringiem, prowadzone są obserwacje i pomiary terenowe, a także pobierane są próbki do badań na obszarach działania kolejnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska - początkowo w górnym biegu rzeki, a od zeszłego tygodnia także na odcinku lubuskim i zachodniopomorskim" - czytamy w komunikacie WIOŚ w Zielonej Górze. 

 

ZOBACZ: Warszawa. Śnięte ryby nad Wisłą. Zdjęcia pokazał radny z dzielnicy Białołęka

 

Pomiary i pobory na odcinku lubuskim prowadzone są w Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą. "Dotychczasowe wyniki nie wskazują na anomalia w chemizmie wody w rzece, nie stwierdzono również odtlenienia, czyli tzw. przyduchy" - czytamy. Prowadzone są też analizy chromatograficzne w związku z podejrzeniem wystąpienia substancji toksycznych. Pierwsze wyniki nie wskazują na obecność tego rodzaju zanieczyszczeń. Niepokojący jest natomiast wyskoki poziom tlenu w wodzie. 

 

Zielonogórski WIOŚ czeka na wyniki próbek i informuje, że pozostaje w stałej współpracy z innymi wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Centrum Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wszystkimi służbami zaangażowanymi w wyjaśnienie sprawy. 

Podejrzana substancja na odcinku dolnośląskim 

Na początku sierpnia o wysokim poziomie tlenu w wodzie informował z kolei wrocławski WIOŚ. "Wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen" - czytamy. 

 

ZOBACZ: Śnięte ryby w Wiśle. Wiceprezydent Warszawy: to nie skutek awarii w "Czajce"

 

W próbkach pobranych w Oławie i Lipkach stwierdzono prawdopodobieństwo występowania mezytylenu. Jest to substancja mająca toksyczne działanie na organizmy wodne. 

 

WIDEO: WIOŚ rekomenduje powstrzymanie się od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych

Zawiadomiono prokuraturę

- Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył takie zawiadomienie. Piony zwalczania przestępczości środowiskowej Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzą analizy, żeby ocenić, co może być źródłem takiego stanu rzeczy - powiedziała w środę Magda Gosk - zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - na konferencji poświęconej masowemu śnięciu ryb w Odrze.

 

Dodała, że "podwyższone parametry fizykochemiczne mogą mieć różne przyczyny".

 

- Niemniej jednak badamy każdą możliwość analizy, prowadzimy na bieżąco również monitoring wód. Stan rzeki Odry jest pod stałym nadzorem Inspekcji Ochrony Środowiska - podkreśliła.

Apele w związku z zatruciem 

Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska rekomenduje powstrzymanie się od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych.

 

Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zwróciły z się apelem do "wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej". Zaznaczono, że ostrzeżenie dotyczy także zwierząt pozostających pod opieką właścicieli.

 

Podobny apel wystosował zarząd okręgu Zielona Góra Polskiego Związku Wędkarstwa. "W związku z zatruciem rzeki Odry nieznaną substancją i masowym śnięciu ryb, zaleca się unikanie wędkowania na Odrze i absolutnie niekonsumowania złowionych ryb. Zalecamy również kołom PZW odwołanie zawodów wędkarskich zaplanowanych na rzece Odra w najbliższym weekendzie do czasu wyników badania wody" - czytamy w komunikacie.

ap/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie