Miedwiediew kolejny raz obraża. W jego porównaniu pojawiają się nazwiska Zełenski i Hitler

Świat
Miedwiediew kolejny raz obraża. W jego porównaniu pojawiają się nazwiska Zełenski i Hitler
WikimediaCommons/Biuro Prasowe Prezydenta Rosji
Dmitrij Miedwiediew

Prezydent Ukrainy chce, by Unia Europejska wprowadziła zakaz podróżowania dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Na wywiad Zełenskiego dla amerykańskiej prasy zareagował Dmitrij Miedwiediew. "Hitler jako ostatni próbował zastosować takie idee do całego narodu" - napisał w sieci.

- To nie jest w porządku, że w tym samym czasie, gdy Rosja prowadzi agresywną, brutalną wojnę w Europie, Rosjanie mogą żyć normalnym życiem, podróżować po Europie, być turystami. To nie w porządku - powiedziała w poniedziałek premier Finlandii Sanna Marin, w wywiadzie udzielonym nadawcy publicznemu Yle.

 

Szefowa fińskiego rządu zasugerowała też, że na posiedzeniach Rady Europejskiej będzie podnosić kwestię ograniczenia możliwości turystyki i przydzielana wiz Rosjanom, którzy od lipca tłumnie odwiedzają Finlandię. Została wówczas otwarta granica fińsko-rosyjska po zniesieniu restrykcji covidowych. Według tamtejszego MSZ obywatele Rosji traktują ten kraj jak "punkt tranzytowy", by następnie podróżować bez przeszkód w strefie Schengen.

Zełenski chce ostrzejszych rozwiązań

O sprawę wiz dla Rosjan dziennikarze "Washington Post" zapytali prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jego zdaniem Unia Europejska powinna zdecydować się na całkowity zakaz podróżowania dla wszystkich obywateli Rosji. "Rosjanie powinni żyć zamknięci we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii" - ocenił.

 

Prezydent Ukrainy odrzucił argumenty dotyczące osób chcących wydostać się z terytorium Federacji Rosyjskiej, ponieważ sprzeciwiają się polityce Władimira Putina.

 

ZOBACZ: Dmitrij Miedwiediew: Świat liczy się z Rosją, podobnie jak z ZSRR

 

"Powiedzą: 'Nie mamy z tą wojną nic wspólnego. Nie można pociągać do odpowiedzialności za nią całego społeczeństwa'. Można. To społeczeństwo wybrało ten rząd i nie walczy z nim, nie sprzeciwia się mu, nie krzyczy na niego" - przekonywał.

Miedwiediew odpowiada

Na jego słowa zareagował były prezydent Rosji i bliski współpracownik Putina Dmitrij Miedwiediew.

 

 

"Naczelny klaun Ukrainy zasugerował 'pociąganie do odpowiedzialności całego społeczeństwa Rosji'. To Adolf Hitler jako ostatni próbował zastosować takie idee do całego narodu. Jakieś pytania co do natury ukraińskiego reżimu?" - napisał na Twitterze.

 

ZOBACZ: Dmitrij Miedwiediew pisze o Morawieckim i Kaczyńskim. "Rusofobi, polityczni wyrzutkowie"

 

To nie pierwszy raz, kiedy Miedwiediew używa ostrych słów, mówiąc o politykach sprzeciwiających się rosyjskiej agresji na Ukrainę. W czerwcu pisał o unijnych przywódcach. Podkreślił wtedy, że "Mario Dragi to nie Silvio Berlusconi", a "Olaf Scholz to nie Angela Merkel". "To nowi ludzie, a nowe, moim zdaniem, jest daleko od najlepszej ery administracji publicznej" - stwierdził.

 

W swojej wypowiedzi opisał też polityków z Polski. Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego nazwał "patentowanymi rusofobami wypluwającymi z siebie potoki antyrosyjskich obrzydliwości" i "politycznymi wyrzutkami".

jk/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie