Finlandia chce sankcji dla rosyjskich turystów

Świat
Finlandia chce sankcji dla rosyjskich turystów
WikimediaCommons/Kosti Keistinen/FinnishGovernment
Sanna Marin

Według premier Finlandii Unia Europejska powinna rozszerzyć sankcje na Rosję w taki sposób, by ograniczyć podróże obywateli tego kraju. Sanna Marin wezwała do podjęcia przez kraje członkowskie decyzji pozwalającej na zablokowanie rosyjskiej turystyki w strefie Schengen.

W ostatnich tygodniach podróże Rosjan są przedmiotem debaty publicznej w Finlandii, ponieważ po zniesieniu restrykcji covidowych w lipcu i otwarciu granicy fińsko-rosyjskiej, wielu obywateli Rosji wykorzystuje ten kraj jako punkt tranzytowy do innych państw Unii Europejskiej.

 

"To nie jest w porządku, że w tym samym czasie, gdy Rosja prowadzi agresywną, brutalną wojnę w Europie, Rosjanie mogą żyć normalnym życiem, podróżować po Europie, być turystami. To nie w porządku" - podkreślała Marin w wywiadzie udzielonym nadawcy publicznemu Yle.

 

W strefie Schengen znajdują się 22 państwa Unii Europejskiej, a także Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. Premier w rozmowie zwracała uwagę, że granicę Finlandii obywatele rosyjscy mogą przekroczyć posiadając wizę dowolnego kraju strefy.

Brak zdecydowanych kroków UE

Według przekazanych przez nią informacji kwestia rosyjskiej turystyki jest poruszana na szczytach Rady Europejskiej od początku wiosny. Mimo to, do tej pory nie przyjęto sankcji w tym zakresie. "Wierzę, że na przyszłych posiedzeniach Rady Europejskiej ta kwestia będzie poruszana jeszcze mocniej. Moje osobiste stanowisko jest takie, że turystyka powinna być ograniczana" - zaznaczyła Marin.

 

ZOBACZ: Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Biden: spełniają wszystkie kryteria

 

Finlandia nie chce biernie czekać na inicjatywę UE. Marin poinformowała, że jej gabinet pracuje nad rozwiązaniami, które mogą ograniczyć rosyjską turystykę. Jednak podstawą są na razie badania mające wyjaśnić w jakim zakresie Finlandia sama może przyjmować takie prawodawstwo.

 

"Czy fińskie ustawodawstwo jest wystarczające, byśmy mogli wprowadzić własne sankcje krajowe w tak wyjątkowej sytuacji? Osobiście chciałbym zobaczyć europejskie rozwiązania również w tej kwestii" - zaznaczyła premier Marin.

Spowolnienie procesu wizowego

Finlandia może spowolnić rozpatrywanie rosyjskich wiz turystycznych - pisze Yle. Powołuje się przy tym na stanowisko szefa fińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Pekka Haavisto miał zasugerować, że Finlandia może sama interweniować i utrudnić wydawanie wiz turystycznych.

 

ZOBACZ: "Gospodarkę UE niszczy wojna, nie sankcje". Odpowiedź ukraińskiego MSZ na słowa Viktora Orbana

 

Jego zdaniem przepisy strefy Schengen umożliwiają fińskim urzędnikom priorytetowe traktowanie wiz rodzinnych, studenckich oraz pracowniczych, przed wizami turystycznymi.

jk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie