Finlandia. Gasgrid: Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego

Świat
Finlandia. Gasgrid: Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego
Zdjęcie ilustracyjne fot. Wikimedia/Boevaya mashina
Siedziba Gazpromu w Moskwie

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO.

Gasgrid zapewnił, że gaz do fińskich odbiorców dostarczany jest nadal z innych źródeł gazociągiem Balticconnector, który łączy Estonię i Finlandię i podkreślił, że fiński system gazowy jest stabilny.

Dostawy gazu z Rosji do Finlandii zostały wstrzymane

Fińska spółka energetyczna Gasum poinformowała już wczoraj, że dostawy gazu z Rosji zostaną wstrzymane. Taką informację otrzymała po południu w piątek od rosyjskiego dostawcy surowca Gazpromu Export. Wcześniej Finowie ogłosili, że nie zgadzają się płacić Rosjanom za gaz w rublach.

 

ZOBACZ: Jak grom z nieba! Polski Piorun rozprawia się z rosyjskim dronem

 

W kwietniu Gazprom Export zwrócił się do Gasumu m.in. z żądaniem, by płatności za uzgodnione w kontrakcie dostawy gazu były dokonywane w rublach, a nie w euro. We wtorek (17 maja), Gasum w komunikacie prasowym przypomniał, że podpisał wieloletni kontrakt na dostawy gazu z rosyjskim Gazprom Export, którego szczegóły negocjowano od jesieni ubiegłego roku. I nie zgodził się na płatność w rublach, odrzucając tym samym żądania Moskwy.

 

"Gasum nie akceptuje wymogu Gazprom Export, by przejść na płatności w rublach" - wskazano w komunikacie spółki. Dodano, że sprawa "zostanie rozstrzygnięta w postępowaniu arbitrażowym". Stwierdzono jednocześnie, że możliwość wstrzymania dostaw surowca do Finlandii przez Gazprom Export jest prawdopodobna. To właśnie następuje.

Finlandia jest dobrze przygotowana

Mika Wiljanen, prezes Gasum, cytowany w komunikacie prasowym powiedział, że Finlandia jest do tego przygotowana. - Starannie przygotowywaliśmy się do tej sytuacji i pod warunkiem, że nie dojdzie do zakłóceń w sieci przesyłowej gazu, będziemy w stanie zaopatrywać wszystkich naszych klientów w gaz w najbliższych miesiącach - zauważył Wiljanen.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski wzywa Zachód do konfiskaty majątku Rosji i użycia go do odbudowy Ukrainy

 

W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodzi z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), ale gaz stanowi  ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu: duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.

 

W ostatnim czasie rząd Finlandii zdecydował o znaczącym zwiększeniu krajowej produkcji biogazu oraz wykorzystania go w transporcie ciężkim. W kwietniu władze rozpoczęły też z Estonią współpracę dotyczącą realizacji dostaw gazu ziemnego drogą morską. W tym celu Finlandia wyczarterowała statek magazynujący i regazyfikujący od amerykańskiej firmy Excelerate Energy.

Gazprom odcina kolejne kraje 

Rosja dostarcza gaz ziemny do Finlandii od ponad 45 lat. W grudniu 2015 r. Gazprom Export i Gasum przedłużyły kontrakt do końca 2031 r.
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, pytany podczas konferencji prasowej o wstrzymanie dostaw gazu do Finlandii przez Gazprom, stwierdził - podaje Kommiersant - że "oczywistym jest, że nikt nikomu niczego nie będzie dostarczać za darmo". Po szczegóły odesłał jednak do Gazpromu.

 

ZOBACZ: Reuters: Rosjanie informują o przejęciu pełnej kontroli nad kombinatem Azowstal w Mariupolu


Rosja wcześniej wstrzymała dostawy gazu do Polski - to konsekwencja odmowy płacenia za błękitne paliwo w rublach przez stronę polską. Gazprom ogłosił także, że ze względu na sankcje odwetowe nałożone przez Rosję na EuRoPol GAZ - właściciela polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa - nie będzie wykorzystywał biegnącego przez Polskę gazociągu do tranzytu gazu do Europy.

Od rosyjskiego gazu odcięta została także Bułgaria.

Gazprom potwierdza wstrzymanie dostaw gazu do Finlandii

Rosyjski Gazprom potwierdził, że w sobotę rano całkowicie wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała agencja Reuters. Wcześniej o odcięciu rosyjskiego gazu informowała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjski żołnierz przed sądem: Nie chciałem zabić

 

"Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do spółki Gasgrid (Finlandia) z powodu braku płatności w rublach. Na koniec dnia roboczego 20 maja Gazprom Export nie otrzymał zapłaty za dostawy gazu w kwietniu zgodnie z dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 31 marca 2022 r." - napisał rosyjski koncern w komunikacie.

 

nat / Interia Biznes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie