Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Biden: spełniają wszystkie kryteria

Świat
Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Biden: spełniają wszystkie kryteria
PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w czwartek w Białym Domu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Podczas spotkania amerykański prezydent zapewnił, że "Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO". - Oba kraje mają silne moralne poczucie tego, co jest właściwe - dodał.

Spotkanie w Białym Domu ma związek ze złożeniem wniosków przez Szwecję i Finlandię o przystąpienie do NATO. 

 

- Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe. Kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z przedstawicielami Szwecji i Finlandii. 

 

ZOBACZ: Müller: Polska w możliwie szybkim terminie wyrazi zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO

 

- Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek - podkreślił Biden. - Przyjęcie nowych członków nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek - dodał.

 

Przywódcy Szwecji i Finlandii ze swej strony podkreślili zaangażowanie swoich krajów w obronę wspólnych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego i wyrazili nadzieję, że wkrótce dołączą one do niego.

 

Biden wielokrotnie powtarzał, że mocno popiera akcesję tych dwóch nordyckich krajów. W środę prezydent USA wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że "oczekuje współpracy z Kongresem USA i naszymi sojusznikami z NATO w celu szybkiego przystąpienia Finlandii i Szwecji do najsilniejszego sojuszu obronnego w historii".

Jednoczesne przyjęcie Finlandii i Szwecji

Do kwestii dołączenia Finlandii i Szwecji do NATO odniósł się w czwartek również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

 

- Opowiadamy się za szybką decyzją w sprawie przyjęcia jednocześnie Szwecji i Finlandii - oznajmił Stoltenberg w Kopenhadze po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen.

 

W ten sposób odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy w związku z krytyką władz tureckich, kierowaną przede wszystkim pod adresem Szwecji, jako pierwsza do Sojuszu może wejść Finlandia.

 

ZOBACZ: Turcja. Erdogan: powiemy "nie" wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO

 

Szef NATO zapewnił, że Sojusz jest "w stałym kontakcie z Ankarą". - Naszym celem jest rozwiązanie problemu sprzeciwu Turcji wobec nowych członków tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył Stoltenberg.

 

Wyraził przekonanie, że "różnica zdań wśród sojuszników nie jest niczym wyjątkowym". - Mamy doświadczenie w rozwiązywaniu sporów - stwierdził.

 

Stoltenberg, odpowiadając na pytanie o zwiększone ambicje UE w sprawie obronności, ocenił, że "może to wzmocnić NATO". W Danii 1 czerwca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się tego kraju do unijnej polityki bezpieczeństwa.

 

Sekretarz generalny NATO powtórzył, że jego zdaniem Ukraina wygra wojnę z Rosją. Nie powiedział jednak, kiedy to się stanie. - Wojna może się przeciągać, musimy być przygotowani na długofalowe wsparcie Ukrainy - podkreślił.

dk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie