Finlandia ćwiczy na potęgę. Armia fińska ma wziąć udział w ponad 70 manewrach

Świat
Finlandia ćwiczy na potęgę. Armia fińska ma wziąć udział w ponad 70 manewrach
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavistoat z wizytą w Waszyngtonie

Finlandia w maju wyraziła gotowość dołączenia do NATO. Obecnie rozszerza harmonogram manewrów oraz szkoleń wojskowych z udziałem zagranicznych partnerów. - Celem tych działań jest wzmocnienie Finlandii - informuje minister obrony narodowej Antti Kaikkonen.

Tegoroczny harmonogram działań fińskich sił zbrojnych został uzupełniony o dodatkowe manewry głównie z udziałem wojsk USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji i Norwegii, a także Wielonarodowych Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF) państw nordyckich oraz bałtyckich pod dowództwem brytyjskim.

 

- Celem obecności wojsk partnerskich jest wzmocnienie zdolności obronnych Finlandii, ale także pokazanie konkretnego wsparcia dla kraju - ogłosił minister obrony narodowej Antti Kaikkonen.

 

ZOBACZ: Finlandia. Gasgrid: Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego

 

Nowe i uzupełniające manewry mają zostać przeprowadzone z udziałem sił lądowych, morskich i powietrznych głównie na terenie kraju, ale swym zasięgiem mają obejmować także przestrzeń krajów partnerskich. Większość z nich odbędzie się latem, ale część działań ma mieć charakter długoterminowy – podkreślono w komunikacie resortu.

- Do końca roku Finlandia zorganizuje więcej niż pierwotnie planowano manewrów oraz szkoleń wojskowych z udziałem zagranicznych partnerów – zaznaczył Kaikkonen.

Finlandia weźmie udział w ponad 70 manewrach wojskowych

Fińskie władze zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO 17 maja. Kluczowi partnerzy wyrazili wsparcie dla kraju na czas negocjacji z Sojuszem oraz w procesie ratyfikacyjnym – przypomniano w komunikacie ministerstwa.

 

W tym tygodniu w ramach obecności zagranicznych oddziałów na terenie kraju – jak przekazały siły zbrojne – w porcie w Helsinkach zacumowały trzy różne okręty marynarek wojennych członków NATO: USA (niszczyciel USS Gravely oraz okręt desantowy USS Gunston Hall), Francji (niszczyciel rakietowy Latouche-Tréville) oraz Niemiec (fregata FGS Sachsen).

 

ZOBACZ: Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Biden: spełniają wszystkie kryteria

 

Według pierwotnego planu w 2022 r. fińskie siły zbrojne biorą udział w ponad 60 różnego rodzaju międzynarodowych manewrach w kraju i zagranicą. Uzupełniony harmonogram zwiększy liczbę pozycji o około dziesięć, do ponad 70.

mbl/luq/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie