Siemianówka. Rusza akcja obrączkowania ptaków. Nawet 10 tys. okazów pod skrzydłami ornitologów

Technologie
Siemianówka. Rusza akcja obrączkowania ptaków. Nawet 10 tys. okazów
pod skrzydłami ornitologów
Polsat News
Rusza akcja obrączkowania ptaków w Siemianówce

Zaobrączkować się nad Siemianówką tego lata może nawet 10 tys. ptaków. Wszystko dzięki obozowi ornitologicznemu, który wystartował po raz 21. Zebrane dane i obserwacje pomogą w badaniach z zakresu biologii czy fenologii.

W Siemianówce rozbito obóz, podczas którego ornitolodzy i wolontariusze, przez trzy miesiące będą starali się zaobrączkować jak największą liczbę ptaków.

 

- Odławiamy ptaki, obrączkujemy i potem takie ptaki, wyposażone w nasze obrączki są wypuszczane w świat - powiedziała Anna Winiewicz, prezes koła naukowego biologów Uniwersytetu w Białymstoku. - Następnie sprawdzamy, co z takimi ptakami się dzieje - dodała.

 

ZOBACZ: Lubaczów: Mroził, preparował, a później sprzedawał wypchane ptaki należące do zagrożonych gatunków

 

Badana jest migracja, terminy przylotów na żerowiska, skład gatunkowy w danych sezonach i to jak przedstawia się liczebność danych gatunków.

 

- Dobrze założona obrączka nie wpływa w żaden sposób na codzienne życie ptaków - zapewniała Halina Pietrykowska, obrączkarka ptaków z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

WIDEO: Rusza akcja obrączkowania ptaków w Siemianówce

 

Dzięki obrączkom ptaki mogą obserwować nawet kompletni amatorzy

Pietrykowska powiedziała, że zakładane są czasem kolorowe obrączki, które co prawda są trochę cięższe, ale również nie wyrządzają ptakom szkody. Wręcz przeciwnie. - Bardzo wielu obserwatorów dzięki kolorowym obrączkom może ptaki "odczytywać". Nawet kompletni amatorzy - przyznała obrączkarka.

 

Rok temu w sieci i pułapki wpadały pierwiosnki, rudziki, bogatki, kapturki i modraszki. Zdarzały się też i rzadsze, i ciekawsze gatunki, np. sóweczka włochatka, jarząbek dubelt, muchołówka białoszyja, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł zielony czy dzięcioł zielonosiwy.

 

ZOBACZ: Meksyk. Chmara ptaków spadła na ziemię. Szokujące wideo

 

Zebrane dane i obserwacje są wykorzystywane także do badań nad biologią i fenologią ptaków.

 

Obóz w Siemianówce to obecnie największy śródlądowy punkt obrączkowania ptaków w Polsce. Podczas ubiegłoroczne sezonu zaobrączkowano blisko 5 tys. ptaków z ponad 72 gatunków.

msm/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie