Rekord ciepła w Watykanie. Ponad 40 stopni na termometrach

Świat
Rekord ciepła w Watykanie. Ponad 40 stopni na termometrach
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Tłum wiernych na Placu św. Piotra w Watykanie podczas obchodów święta Piotra i Pawła.

Rekord temperatury w Watykanie. Jedna ze stacji pogodowych odnotowała najwyższą, jak dotąd, temperaturę w lecie w enklawie Rzymu. Urządzenia pomiarowe wskazały 40,8 st. Celsjusza. To wyżej o jedną dziesiątą stopnia od rekordu, który poprzednio odnotowano w mieście-państwie dwa razy - w 2007 i 2017 roku.

Rekordowa temperatura została odnotowana w Watykanie we wtorek 28 czerwca.

Nowy rekord ciepła w Watykanie

"Nowy rekord ciepła w Watykanie" - napisał na Twitterze Thierry Goose w Vancouver w Kanadzie, który popularyzuje informacje dotyczące pogody na świecie.

 

Stacja meteorologiczna Roma-Macao odnotowała tego dnia temperaturę 40,8 st. Celsjusza. To o jedną dziesiątą więcej niż wynosił poprzedni najwyższy odczyt.

 

ZOBACZ: Upały w Polsce. IMGW: Ostrzeżenia przed wysoką temperaturą i burzami. Do 37 stopni na termometrach

 

Jak dotąd najwyższy był wynik odnotowany dwukrotnie - w sierpniu 2007 i 2017 roku w tej samej stacji. Temperatura wyniosła wtedy 40,7 st. C.

 

Ekspert pogodowy wskazał, że inna stacja pogodowa w Rzymie - Collegio Romano - odnotowała jeszcze wyższą temperaturę. Jednak wynik 42,1 st. Celsjusza wiąże on z usytuowaniem stacji i jej ekspozycją na słońce, co - jego zdaniem - może sprzyjać wyższym odczytom.

 

Tłumy w słońcu na placu św. Piotra

Przez Włochy, podobnie jak przez Polskę, przetacza się fala upałów.  

 

W środę w Watykanie odbywały się uroczystości z okazji Dnia Papieskiego w święto świętych Piotra i Pawła.

 

W papieskiej mszy w Watykanie z tej okazji uczestniczyła Nancy Pelosi, przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów, która składa wizytę we Włoszech.

 

ZOBACZ: Afrykańskie upały na Bałkanach. Mieszkańcy kąpią się w fontannach

 

Papież Franciszek wręczył w środę paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich był abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, który 3 września 2021 r. objął kanonicznie archidiecezję, a 4 września odbył się jego ingres do katedry białostockiej.

 

W modlitwie Anioł Pański w Watykanie w święto Piotra i Pawła mimo upału brały udział w środę tłumy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra.

 

WIDEO - Prognoza pogody Polsat News. Sprawdź!

 

 

hlk/ml/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie