Niemiecki polityk o wymianie czołgów z Polską. "Utrata reputacji w Europie Wschodniej"

Świat
Niemiecki polityk o wymianie czołgów z Polską. "Utrata reputacji w Europie Wschodniej"
Wikipedia/Boevaya mashina/ CC BY-SA 4.0
Kiesewetter: Nikt nie rozumie, dlaczego nie dostarczamy Mardera, Leoparda, Fuchsa bezpośrednio do Ukrainy

Poseł partii CDU Roderich Kiesewetter ocenił, że wymiana czołgów z Polską okazała się niepowodzeniem. "Nic dziwnego, że państwa Europy Wschodniej, takie jak Polska, zwracają się w stronę USA i kupują teraz Abramsy" - napisał na Twitterze.

Wielokrotnie rząd federalny ogłaszał parlamentowi, że umowy "Ringtausch" ("pierścieniowej" wymianie broni z krajami, które przekazują starsze modele ze swoich zasobów Ukrainie, a w zamian mają otrzymać broń z Niemiec - red.) m.in. z Polską zostaną zakończone w terminie i zostaną wdrożone w "następnych tygodniach". "Niestety, Niemcy tracą tu całe zaufanie. Wymiana z Polską jest niepowodzeniem" - pisze poseł partii CDU Roderich Kiesewetter

 

 

Polityk chadecji zwraca uwagę, że niemiecka "oferta" po 3 miesiącach namysłu to "20 czołgów Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku 1 sztuka miesięcznie, od października 2023 roku - 3 sztuki miesięcznie. Przypomnijmy: Polska przekazała Ukrainie prawie 300 T72 w ciągu pierwszych 2 miesięcy wojny".

"To jest brak pomocy Ukrainie, utrata reputacji w Europie Wschodniej"

Zdaniem Kiesewettera "nic dziwnego, że państwa Europy Wschodniej, takie jak Polska, zwracają się w stronę USA i kupują teraz Abramsy (...). Zaprzepaszczamy zaufanie budowane przez lata".

 

"Nikt nie rozumie, dlaczego nie dostarczamy Mardera, Leoparda, Fuchsa bezpośrednio do Ukrainy, tylko pozwalamy, aby cenny czas upływał przy skomplikowanym i oczywiście niedziałającym 'Ringtausch'" - pisze polityk.

 

ZOBACZ: Rosja zwiększa aktywność wywiadowczą w Europie Wschodniej. Chodzi o dostawy broni

 

"To jest brak pomocy Ukrainie, utrata reputacji w Europie Wschodniej" - uważa Kiesewetter, który podkreśla także, że "obecnie USA przeznaczyły 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich odrzutowcach. Holandia wspiera UK w szkoleniu podstawowym ukraińskich żołnierzy w GB. Francja dostarcza bojowy wóz piechoty VAB".

"Niemcy, czwarty największy eksporter broni, chcą dostarczyć 3 wozy zabezpieczenia technicznego (Bergepanzer)... ale to jeszcze potrwa..." - kończy swój wpis Roderich Kiesewetter.

anw / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie