Polska przekazała Ukrainie czołgi Twardy? W sieci pojawiło się nagranie

Świat
Polska przekazała Ukrainie czołgi Twardy? W sieci pojawiło się nagranie
WikimediaCommons/MON
Czołg PT-91 Twardy

W internecie opublikowano nagranie, które ma przedstawiać transport polskich czołgów PT-91 Twardy do Ukrainy. Od kilku dni w ukraińskich mediach pojawiały się plotki o przekazaniu tych maszyn. Jednocześnie polski MON informował o zakupie w USA czołgów Abrams, co ma pozwolić na wyrównanie stanu wojsk pancernych.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać prawdopodobnie czołgi PT-91 Twardy, które Polska miała przekazać Ukrainie. Film w swoim Telegramie opublikowała w piątek agencja Unian, zastrzegając, że nie może potwierdzić autentyczności nagrania.

 

W ukraińskich mediach społecznościowych od kilku dniu pojawiały się doniesienia o przekazaniu Ukrainie czołgów Twardy, za co Polska miała otrzymać od Amerykanów czołgi Abrams. Informacja w żaden sposób nie została potwierdzona oficjalnie. Polska armia posiada 232 czołgi Twardy.

 

 

PT-91 to polska modernizacja czołgu T-72. Została opracowana w latach 90. Maszyny w tej wersji posiadają mocniejszy silnik, unowocześniony system kierowania ogniem oraz pancerz reaktywny.

Abramsy za Twarde?

W piątek wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że została uzgodniona ze Stanami Zjednoczonymi umowa o zakupie 116 używanych czołgów Abrams. Maszyny mają być uzupełnieniem braków, które powstały w wyniku przekazanych wcześniej Ukrainie czołgów T-72.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Winnica i Mikołajów celem rosyjskich ataków rakietowych. Są ofiary

 

Pod koniec kwietnia na antenie Polsat News premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że strona polska przekazała Ukrainie czołgi T-72. Miały być w liczbie pozwalające na sformowanie dwóch brygad, czyli ponad 200 sztuk.

 

Z kolei na początku kwietnia Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na zakup zakup 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji. Dostawy przewidziano na lata 2025-26. Szef MON zapowiadał, że jeszcze w tym roku wojsko USA przerzuci do Polski 28 czołgów w celach szkoleniowych.

jk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie