Granica z Białorusią. SG: Nielegalna migracja jest doskonale zorganizowana przez stronę białoruską

Polska
Granica z Białorusią. SG: Nielegalna migracja jest doskonale zorganizowana przez stronę białoruską
Straż Graniczna
Budowa zapory na granicy potrwa do 23 lipca

Migranci, którzy próbują przejść przez zaporę na granicy polsko-białoruskiej, są przygotowani. Służby po stronie Białorusi dają im specjalne rękawiczki antypoślizgowe, drabiny teleskopowe, szlifierki - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzeczniczka SG została zapytana o pojawiające się w sieci nagrania, na których widać migrantów wspinających się po przęsłach zapory na granicy polsko-białoruskiej.

 

- Tak, są to młodzi mężczyźni. Udawało im się przechodzić przez przęsła, ale tam gdzie nie ma jeszcze koncertiny - powiedziała.

 

Jak zaznaczyła, nie są to jednak przypadkowe osoby.

Białoruś wyposaża migrantów w sprzęt

- To osoby dobrze przygotowane i zdeterminowane, wyposażone przez służby białoruskie w specjalne rękawiczki antypoślizgowe, drabiny teleskopowe, szlifierki. Nielegalna migracja jest doskonale zorganizowana przez stronę białoruską - podkreśliła por. Michalska.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. 29 cudzoziemców przedostało się do Polski

 

Według rzeczniczki SG "strona białoruska zauważyła, że zapora jest skuteczną metodą ochrony granic". - Na razie gotowa jest bariera fizyczna, której powstanie już przynosi efekty, ale dla nas najważniejsza będzie elektronika, kamery, czujniki ruchu - dodała.

 

Jak przypomniała, w miejscach, w których są rzeki, też będą wprowadzane nowe rozwiązania.

Poza zaporą również bariera elektroniczna

Budowa zapory fizycznej na 187-kilometrowym odcinku granicy polsko-białoruskiej dobiega końca. Wstępnie miała się zakończyć do 30 czerwca, jednak później informowano, że na 7 km prace potrwają do połowy lipca. W miniony piątek por. Michalska przekazała, że prace wciąż trwają na ok. dwukilometrowym odcinku, a wykonawca deklaruje, że ukończy je do 23 lipca.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Cudzoziemcy weszli do Polski przez rzekę. Mieli rosyjskie wizy

 

Oprócz pięciometrowej zapory fizycznej ze stalowych przęseł na granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być gotowa do połowy września. Będzie miała kilka linii detekcji: kabel na zaporze, pod gruntem (aby wykrywać drgania) oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi, kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.

 

Koszt zapory fizycznej i elektronicznej to razem 1,6 mld złotych.

msm/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie