Granica z Białorusią. 29 cudzoziemców przedostało się do Polski

Polska
Granica z Białorusią. 29 cudzoziemców przedostało się do Polski
Straż Graniczna/Twitter
29 osób przedostało się z Białorusi do Polski

W piątek przez polsko-białoruską granicę przedostało się nielegalnie 29 cudzoziemców - poinformowała Straż Graniczna. "Mieli rosyjskie wizy" - przekazali pogranicznicy. Wśród zatrzymanych m.in. obywatele Egiptu , Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

"23 osoby, m.in. obywatele Egiptu , Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej, przeszły nielegalnie na polską stronę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa. To odcinek ochraniany przez placówkę SG w Białowieży" - napisała Straż Graniczna na Twitterze.

 

"Cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy" - podała SG.

 

 

To podobny przypadek jak poprzedniej doby, gdy - jak informowała wówczas SG - przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa przedostała się do Polski 28-osobowa grupa mężczyzn.

Budowa muru na granicy potrwa do połowy lipca

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy. Wstępnie miała się zakończyć do 30 czerwca, jednak jak później informowano prace potrwają do połowy lipca. W miniony piątek rzeczniczka SG por. Anna Michalska poinformowała, że prace wciąż trwają na ok. dwukilometrowym odcinku, a wykonawca deklaruje, że ukończy je do 23 lipca. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Cudzoziemcy weszli do Polski przez rzekę. Mieli rosyjskie wizy

 

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Koniec z zakazem przebywania w 183 miejscowościach

 

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.

msm / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie