Białoruś. Otwarto ruch bezwizowy dla Polaków

Świat
Białoruś. Otwarto ruch bezwizowy dla Polaków
wikimedia.commons/Szajci
Przejście graniczne Terespol-Brześć

Białoruś otworzyła dla obywateli Polski ruch bezwizowy, o czym poinformował Państwowy Komitet Graniczny Białorusi. Nowe przepisy będą obowiązywać do końca tego roku.

"W trosce o dobrosąsiedzkie stosunki głowa państwa zdecydowała się na wprowadzenie tymczasowego bezwizowego wjazdu dla obywateli Polski. Reżim będzie obowiązywać od godz. 00:00 1 lipca do 31 grudnia włącznie" - poinformowano na stronach komitetu.

 

Chcąc wjechać na Białoruś należy mieć ze sobą paszport i ubezpieczenie medyczne. Nie jest wymagany test na COVID-19, ani certyfikat szczepień. W przypadku przekraczania granicy własnym samochodem trzeba okazać zieloną kartę. 

 

"Przy wjeździe do Republiki Białorusi wystarczy ustne poinformowanie straży granicznej o zamiarze wizyty w strefie przygranicznej, ze wskazaniem miejscowości i celu wizyty" – czytamy w ogłoszeniu opublikowanym w czwartek na Telegramie.

 

Ruch bezwizowy od połowy kwietnia został otwarty także dla Litwinów i Łotyszy. 

MSZ odradza podróży na Białoruś 

Polski rząd zwraca się do obywateli, żeby nie decydowali się na podróż do wschodniego sąsiada. "Ze względu na wzrost napięcia i wydarzenia wojenne w regionie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi. W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa" - czytamy. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Białoruś wyciąga z magazynów sprzęt wojskowy. Może przekazać go Rosji

Cudzoziemcy próbują forsować granicę 

Piętnastu cudzoziemców próbowało w czwartek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Od północy w piątek nie odnotowano takich prób.

 

W opublikowanym w piątek rano na Twitterze krótkim komunikacie SG nie podaje, gdzie tym razem miały miejsce zatrzymania nielegalnych imigrantów. Jak wynika ze statystyk pograniczników, w czerwcu było łącznie 596 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku roku - niespełna 6 tys.

 

Budowa zapory na granicy 

Dobiega końca budowa zapory, która będzie miała 187 km długości. W miniony czwartek wizytował tę inwestycję m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński. To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów; tutaj prace (stawianie słupów) również już ruszyły.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Koniec z zakazem przebywania w 183 miejscowościach

 

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

Od piątku (1 lipca) do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. 

Straż Graniczna ma uprawnienia do karania

Zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.

 

Straż Graniczna ma uprawnienia do karania osób łamiących ten zakaz mandatem do 500 zł.

 

W piątek pojawiły się stosowne oznaczenia w terenie. W rozmieszczaniu takich tablic pomagają SG strażacy z OSP i PSP z powiatów graniczących z Białorusią. "Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione" - taką treść mają te tablice.

ap / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie