Będą zmiany w ustawie węglowej. Rząd planuje ekspresowe poprawki

Polska
Będą zmiany w ustawie węglowej. Rząd planuje ekspresowe poprawki
Polsat News
Zmiany w ustawie węglowej

Dopiero co uchwalona ustawa węglowa, według której dopłata miałaby trafiać do składów, zostanie zmieniona. Jak ustaliła redakcja "Wydarzeń" Polsat News, zgodnie z nowym pomysłem rządu, dopłaty mają przysługiwać klientom za trzy tony w wysokości 1000 zł za każdą. Poprawki mają trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Śląsku odbył spotkanie w sprawie węgla z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz

i szefami PGG, PGE i Węglokoksu. Podczas spotkania miał być opracowywany "plan b" na tańszy węgiel dla gospodarstw domowych.

Ustawa węglowa. Rząd wprowadzi zmiany

Jak ustaliła redakcja "Wydarzeń" Polsat News, rząd wycofa się z dopłat dla składów, w ich miejsce pojawią się bezpośrednie dopłaty do węgla, dla tych, którzy opalają nim domy. Dopłaty mają być do trzech ton węgla na jedno gospodarstwo i wynieść około 1000 zł za tonę

 

W poniedziałek wieczorem projekt został zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wynika z niego, że dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest np. kocioł na paliwo stałe zasilany węglem kamiennym.

 

Podkreślono, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

 

ZOBACZ: Norbert Maliszewski: Ilość zaplanowanego węgla będzie wystarczająca


Wszystko wskazuje na to, że z dopłaty będą mogli skorzystać wszyscy, którzy palą węglem, niezależnie od dochodów. Jak informują "Wydarzenia", rząd dopracowuje szczegóły. Poprawki mają trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

Termin składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego upływa 30 listopada br., a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.

 

WIDEO. "WYDARZENIA": WĘGIEL NA WAGĘ ZŁOTA

Dopłata dla składów byłaby nieopłacalna

Poprzedni pomysł, mimo pomocy państwa, nie był opłacalny dla prywatnych składów. - Węgiel po 996,60 zł, dopłata wynosi 1073,13 zł w sytuacji, w której koszt węgla dla firmy handlującej węglem na placu to jest w granicach 2500 – 2800 zł. W jaki sposób firma miałaby w taki program wejść, skoro z założenia firma musi dołożyć od 500 do 800 zł? - mówił Polsat News Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla

Korektę ustawy węglowej zapowiadał w poniedziałek programie Graffiti rzecznik rządu. - Pewne korekty będą niezbędne - mówił Piotr Müller.

anw/sgo/ap / Polsat News / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie