Cena i dostępność węgla. Rzecznik rządu: Wypracowujemy nowe rozwiązania

Polska
Cena i dostępność węgla. Rzecznik rządu: Wypracowujemy nowe rozwiązania
Krystian Maj/KPRM
Rzecznik wskazał, że kwestie ilości importowanego węgla nie są problemem

Na posiedzeniu rządu we wtorek będziemy omawiać nowe rozwiązania, które będą służyć temu, by rekompensować wyższe ceny węgla bezpośrednio dla obywateli - zapowiedział podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

- Dla naszego rządu kwestie energetyczne zawsze były ważne, stąd wcześniejsze decyzje w sprawie bezpieczeństwa gazowego i budowa Baltic Pipe - przekazał rzecznik rządu. 

 

Dodał, że obecnie rząd koncentruje się na sprawach związanych z węglem. - Od wielu tygodni nasze działania mają na celu zabezpieczenie dostaw węgla, stąd poniedziałkowa odprawa z ministrami i szefami PGG, PGE i Węglokoksu - wyjaśnił Müller.

 

 

Nowe rozwiązania ws. węgla 

Rzecznik rządu przypomniał, że rząd opracował system dopłat do "droższego niż zwykle węgla, co wywołała sytuacja geopolityczna". - Sektor prywatny nie wykazał zainteresowania, nie będziemy czekać, czy wykaże, wypracowujemy nowe rozwiązania, jutro na rządzie to będzie omawiane - dodał. 

 

- Dziś finalizacja prac w tym zakresie - podkreślił. 

 

ZOBACZ: Piotr Müller: Pewne korekty ustawy węglowej będą niezbędne

 

Przypomniał, że "spółki Skarbu Państwa od wielu już tygodni prowadzą kontraktacje i rozmowy dotyczące importu węgla do Polski, dziś kolejna odprawa, bo ten temat nie zaczyna się teraz. Dziś prezesi spółek zapewnili, że pod kątem ilości węgla nie powinno być takich wyzwań, jakich się obawialiśmy"

 

- Robimy wszystko, by dostępność węgla była na wysokim poziomie, ale również, by stworzyć system rekompensat, który umożliwi odpowiednią dostępność węgla pod kątem finansowym, czyli z jednej strony dostępność - za to odpowiadają spółki Skarbu Państwa i Ministerstwo Infrastruktury pod kątem dystrybucji, a z drugiej strony dostępność cenowa - tu system odpowiedniego finansowania z budżetu państwa - powiedział rzecznik rządu.

 

Doprecyzował, że za projekt, który ma być omawiamy podczas wtorkowego posiedzenia rządu, odpowiadają dwa resorty: klimatu i aktywów państwowych.

 

Rzecznik rządu w programie "Graffiti" o tzw. ustawie węglowej

 

"Ustawa węglowa"

12 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych. Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ustawa zakłada, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym (lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem) wyniesie nie więcej niż 996,60 zł.

 

Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 zł brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

 

laf/pgo / Polsat News / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie