Hiszpania: Z powodu rekordowych upałów zmarło 237 osób. W kraju wybuchają pożary dużych rozmiarów

Świat
Hiszpania: Z powodu rekordowych upałów zmarło 237 osób. W kraju wybuchają pożary dużych rozmiarów
PAP/EPA/BRAIS LORENZO
W Hiszpanii płoną tysiące hektarów

Trwające od ubiegłej niedzieli w Hiszpanii upały zbierają śmiertelne żniwo. Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni zmarło 237 osób - poinformował podlegający ministerstwu zdrowia Instytut Zdrowia Carlos III. Podczas maksymalnego szczytu fali upałów w czwartek odnotowano 93 zgony. Z powodu upałów w 25 miejscach Hiszpanii strażacy walczą pożarami dużych rozmiarów. Zamknięto lotnisko w Sabadell.

Cały kraj pozostaje w stanie pogotowia wobec oczekiwanego ponownego wzrostu temperatury. W niektórych miejscach słupki rtęci mogą sięgnąć 45 st. C.

 

Upały sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów. Tysiące hektarów spłonęło a tysiące osób prewencyjnie ewakuowano z domów. Duże pożary występują głównie w północnej i zachodniej części kraju. Ogień pojawił się również w położonej na południu Andaluzji oraz Katalonii, na północnym zachodzie. 

 

 

Jak podała hiszpańska obrona cywilna, w sobotnie popołudnie zamknięto lotnisko w katalońskim mieście Sabadell, a pracownicy obiektu i pasażerowie zostali chwilowo ewakuowani. Walkę z pożarem, który strawił już znajdującą się w sąsiedztwie portu lotniczego szkółkę pilotażu prowadzi osiem jednostek strażackich.

 

Tymczasem w Mijas (Malaga) odcięto dla ruchu odcinek autostrady A-404. Ponad 3 tys. osób w tym regionie zostało prewencyjnie ewakuowanych z domów z powodu bliskości płomieni.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Rekordowa fala upałów w kraju. Dzieci mdleją w szkołach

 

W sobotę największe pożary występowały w Hiszpanii we wspólnotach autonomicznych Galicji, Estremadury oraz Kastylii i Leonu, czyli regionach przylegających do granic Portugalii. Walka z żywiołem, który strawił tam już kilkanaście tysięcy hektarów lasów i łąk strażacy prowadzą od czwartku. 

 

 

Pozostający poza kontrolą pożar w Monfrague (Caceres) spowodował zamknięcie autostrady A-5 do Madrytu i ewakuowanie 360 osób. Opublikowano nagranie z kierowcami zaskoczonymi pojawieniem się płomieni przy drodze.

 

ZOBACZ: Półwysep Iberyjski. Spłonęło ponad 6 tys. hektarów lasów i łąk. Podpalacz ujęty na gorącym uczynku

 

Z kolei od piątku trwa ewakuacja ludności z zagrożonych kataklizmem rejonów kraju. Najwięcej z nich do sobotniego popołudnia musiało opuścić swoje domy w prowincji Malaga, na południu kraju - ponad 3 tys.

 

 

Czerwony alert (ryzyko ekstremalne) obowiązuje w sobotę w Kantabrii, Nawarze, La Roja, Badajoz (Ekstremadura) i Saragossie - podała krajowa agencja meteorologiczna (Aemet). W Badajoz spodziewana jest temperatura najwyższa - 45 st. C, zaś w Logrono i Kordobie - 43 st.

 

Synoptycy przewidują lekką ulgę pogodową od przyszłego wtorku, ale od środy następnego tygodnia temperatury ponownie wzrosną.

msm/jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie