Afrykańskie upały na Bałkanach. Mieszkańcy kąpią się w fontannach

Świat
Afrykańskie upały na Bałkanach. Mieszkańcy kąpią się w fontannach
AP
Obecne wartości są o około 10 stopni wyższe niż statystyczne temperatury

Bałkańskie państwa zmagają się z falą afrykańskich upałów. Temperatury w całym regionie osiągają ponad 30 stopni Celsjusza, czyli o 10 stopni więcej niż średnio w czerwcu. Upały trwają czwartą dobę, więc mieszkańcy, zmęczeni wysoką temperaturą, szukają ochłody m.in. w miejskich fontannach.

Ponad trzydziestostopniowe upały nawiedziły kraje bałkańskie. W Serbii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji czy Kosowie wysokie temperatury panują już od kilku dni. 

"Mam nadzieję, że to nie potrwa długo"

- Radzenie sobie w tym upale jest dość trudne, ale mamy zraszacze i wentylatory, aby jakoś się schłodzić. Fala upałów jest czymś dość niebezpiecznym, szczególnie dla małych dzieci i osób starszych, ale to brak wody będzie kolejnym problemem z powodu fali upałów - mówił Fisnik Begolli, kierownik baru "Service Fantasia" w Prisztinie w Kosowie. 

 

ZOBACZ: Upały w Polsce. IMGW: Ostrzeżenia przed wysoką temperaturą i burzami. Do 37 stopni na termometrach

 

Jak zaznaczył, "ma nadzieję, że to nie potrwa długo". Zgodnie z prognozami, upały mają wkrótce ustąpić do końca tygodnia. W serbskim Belgradzie, według synoptyków temperatura może wynieść 35 stopni. Takie upały nie są typowe dla regionu Bałkanów.

 

Obecne wartości są o około 10 stopni wyższe niż statystyczne temperatury w czerwcu w tym regionie. 

 

 

laf/wka/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie