Hiszpania. Rekordowa fala upałów w kraju. Dzieci mdleją w szkołach

Świat
Hiszpania. Rekordowa fala upałów w kraju. Dzieci mdleją w szkołach
PAP/EPA/MARISCAL
Władze niektórych regionów autonomicznych - Estremadury, Murcji i Andaluzji zezwoliły na zakończenie lekcji dużo wcześniej

Na trwającą od końca zeszłego tygodnia rekordową falę upałów w Hiszpanii nie jest przygotowana większość szkół. W salach lekcyjnych temperatury przekraczają 30 st. już w pierwszych godzinach rannych i rosną w ciągu dnia. Dzieci mdleją - informuje dziennik "ABC".

- Nie wiem, ilu dzieciom udzieliłam dzisiaj pomocy, straciłam rachubę; to prawdziwy horror (...) dzieciom leci krew z nosa, nie pomaga przykładany lód, musimy wysyłać je do szpitala (...) dwója dzieci zemdlała na dziedzińcu szkolnym - powiedziała Montserrat, pielęgniarka w madryckiej szkole publicznej w rozmowie z "ABC".

 

Pielęgniarki szkolne (w ośrodkach, które je posiadają), od kilku dni mają do czynienia z udarami cieplnymi u nieletnich, bólami i zawrotami głowy, krwawiącymi nosami, omdlewaniem.

 

ZOBACZ: Upały we Włoszech. Alarm pogodowy w pięciu miastach

 

- To niebezpieczne, dzieci mogą potrzebować przewiezienia na intensywną terapię - zaznaczyła Montserrat.

Szkoły nieprzygotowane na upały 

Rodzice i personel szkolny skarżą się, że szkoły nie są przygotowane na tak ekstremalne upały - tylko 2 proc. szkół w Hiszpanii ma klimatyzację. Na szkolnych dziedzińcach prawie nie ma cienia, nie ma drzew, markiz ani parasoli. Bywa, że pielęgniarki dzwonią po karetki pogotowia albo po rodziców, aby odebrali dziecko.

 

Dodatkowo w szkołach często otwiera się okna i podnosi rolety, podczas gdy należy czynić odwrotnie, aby zablokować napływ gorącego powietrza z zewnątrz. Tymczasem wciąż obowiązuje procedura antycovidowa zalecająca wentylację naturalną, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

 

ZOBACZ: USA. Ostrzeżenia przed upałami dla znacznej części kraju

 

Władze niektórych regionów autonomicznych - Estremadury, Murcji i Andaluzji zezwoliły na zakończenie lekcji dużo wcześniej, już o godz. 12. Dzieci przynoszą do szkoły butelki z wodą i przenośne małe wentylatory, ale te nie pomagają wiele.

 

Zgodnie z aktualnymi prognozami pierwsza fala niespotykanych o tej porze roku upałów potrwa do soboty lub niedzieli.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie