Prezydent Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń" o słowach Jourovej: Polityczny atak na Polskę

Polska
Prezydent Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń" o słowach Jourovej: Polityczny atak na Polskę
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń"

- To, co się dzieje w tej chwili odbieram, jako czysto polityczny atak na Polskę o profilu w gruncie rzeczy ideologicznym, który jest pozbawiony podstaw - tak słowa wiceszefowej KE o polskim Krajowym Planie Odbudowy komentował Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń". Prezydent w rozmowie z Piotrem Witwickim przekazał, że sprawę nowelizacji ustawy o SN uznaje za "załatwioną".

ZOBACZ: 14. emerytura na stałe. Prezydent Andrzej Duda: Kwestia podpisu jest sprawą otwartą

 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek o godz. 13, by omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuacje na Ukrainie. Część posiedzenia miała charakter niejawny.

 

Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń", komentując RBN zapewnił, że tematy związane z bezpieczeństwem "nie są przedmiotem politycznych starć". - Było bardzo dobre spotkanie. Tak jak szczyt NATO w Madrycie pokazał jedność, tak dzisiejsze spotkanie całej naszej sceny politycznej, w BBN na moje zaproszenie, na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego pokazało, że w Polsce sprawach bezpieczeństwa scena polityczna nie jest absolutnie podzielona. Wszyscy są zgodni co do głównych kierunków, co do tego w jaki sposób państwo polskie powinno działać i w jaki sposób w tej chwili powinny działać władze polskiego państwa - mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda: UE i NATO mówią jednym głosem

Piotr Witwicki wskazywał, że przedmiotem dużego zaniepokojenia uczestników RBN jest bierna postawa UE i "zapominanie przez UE tego, co dzieje się w Ukrainie".

 

- Sama Unia Europejska, z punktu widzenia instytucjonalnego zachowała się w stosunku do Ukrainy w sposób odpowiedzialny i życzliwy - podkreślał prezydent Duda. Dodawał, że o to, by nadać Ukrainie statusu kandydata do UE apelował "trzy dni po rosyjskiej inwazji".

 

- Unia Europejska dała Ukrainie "zielone światło" i to bardzo ważny sygnał. Oczywiście różnie jest z tą skalą pomocy, jaka jest Ukrainie udzielana przez poszczególne kraje - czy to NATO, czy Unii Europejskiej. Natomiast śmiało można mówić, że w znaczeniu gremialnym zarówno UE, jak i NATO mówią jednym głosem. Zarówno jedna, jak i druga organizacja są za Ukrainą i udzielają jej wsparcia - podsumowywał Andrzej Duda.

 

Komentując pomoc Polski dla Ukrainy, Duda podkreślał, że w tej sprawie opozycja i rządzący "mówią jednym głosem".

Tusk krytykuje ustalenia. Duda: Zaprosiłem poważnych polityków

Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim - to jedna z deklaracji szczytu NATO w Madrycie. Podczas spotkania osiągnięto również porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO.

 

ZOBACZ: Szczyt w Madrycie. Joe Biden: Władimir Putin ma teraz NATO bliżej niż kiedykolwiek

 

Na szczycie NATO zapadła też decyzja o stałej obecności w Polsce armii amerykańskiej. W ramach dowództwa V korpusu w Polsce będzie stacjonować dodatkowo 300 oficerów z USA.

 

Wideo: Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń"

 

 

Na antenie Polsat News prezydent Andrzej Duda komentował słowa przewodniczącego PO Donalda Tuska, który po ustaleniach szczytu w Madrycie mówił, że "to z czym przyjechała Polska było mało ambitne" i jest "zaniepokojony tymi ustaleniami".

 

- Dzisiaj zaprosiłem tych polityków, przedstawicieli opozycji przede wszystkim tych, którzy zasiadają w parlamencie, są poważnymi politykami. Rozumieją tę sytuację i swoją niezwykle ważną rolę - są współdecydującymi o bardzo ważnych polskich sprawach formalnie. Pełnią swoje urzędy, piastują mandaty z wyboru polskiego społeczeństwa. To są bardzo poważni politycy, okazali się takimi od samego początku w ramach spotkań na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - mówił Andrzej Duda.

 

Podkreślał, że postawa polityków opozycji na RBN jest "propaństwowa".

 

- Ustalenia szczytu NATO w Madrycie pokazują jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślał Andrzej Duda.

 

- To jest ogromny przełom. To pokazuje, w jaki sposób traktują Polskę i jej obecność tutaj. Ma to charakter absolutnie strategiczny - mówił Andrzej Duda o obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

KPO: Pieniądze zagrożone? Prezydent komentuje

W miniony czwartek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego oceniła, iż niedawna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPO. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy - mówiła.

 

- To zdumiewające. Wcześniej, kiedy ta ustawa była na etapie procedowania, kiedy wielokrotnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, takie wątpliwości nie były podnoszone. Dla mnie to coś nowego - komentował prezydent Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń".

 

- Uważam, że od bardzo dawna Komisja Europejska, Parlament Europejski i inne instytucje europejskie w sposób nieuprawniony wtrącają się w polskie sprawy, przekraczając ramy traktatów i swoje kompetencje. Ustawa, którą ja przygotowałem, która dotyczyła Sądu Najwyższego, przede wszystkim rozwiązywała same problemy w Sądzie Najwyższym - po to, by umożliwić Sądowi, a w efekcie całemu wymiarowi sprawiedliwości w Polsce lepsze funkcjonowanie i przywrócenie sprawności w pewnych obszarach. To była podstawowa myśl, jak mi przyświecała - wyjaśniał prezydent.

 

- Skutkiem ubocznym było rozwiązanie kwestii, które były podnoszone przez europejski trybunał, czy Komisję Europejską. W tej sprawie rozmawiałem z panią von der Leyen, która mówiła mi, że rozwiązania, które zaproponowałem, spotykają się z akceptacją - podsumowywał Andrzej Duda.

 

Prezydent zapewnił, że "uważa tę sprawę za załatwioną". - Ja to, co się dzieje w tej chwili odbieram, jako czysto polityczny atak na Polskę o profilu w gruncie rzeczy ideologicznym, który jest pozbawiony podstaw - powiedział Andrzej Duda.

 

Gość "Wydarzeń" zapewnił, że liczy na "zdrowy rozsądek w Komisji Europejskiej". - To jest bardziej problem Komisji Europejskiej niż nasz. Myśmy to, co ustaliliśmy z Komisją Europejską zorganizowali - zapewniał prezydent.

 

W programie "Gość Wydarzeń" Andrzej Duda zajął również stanowisko w sprawie ustawy gwarantującej wakacje kredytowe dla wszystkich Polaków. Prezydent przyznał, że podpisałby ustawę, która zapewniałaby wakacje kredytowe wszystkim Polakom. Czytaj więcej w Interii.

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

dk/bas/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie