Andrzej Duda: Zabiegałem w deklaracji szczytu o zapis ws. krajów szczególnie wspierających Ukrainę

Świat
Andrzej Duda: Zabiegałem w deklaracji szczytu o zapis ws. krajów szczególnie wspierających Ukrainę
Polsat News
Prezydent Polski Andrzej Duda na szczycie NATO w Madrycie

Zielone światło ws. przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii to historyczna decyzja, zwłaszcza dla wschodniej flanki - powiedział Andrzej Duda na szczycie NATO w Madrycie. Dodał, że zabiegał o to, by w deklaracji szczytu znalazł się zapis mówiący, że kraje szczególnie wspierające Ukrainę, będą wspierane przez Sojusz, odpowiednio do zaangażowania. - zaznaczył.

- Dla nas Polaków, dla obronności naszego kraju, to bardzo ważna decyzja. Zabiegaliśmy o to bardzo długo - mówił prezydent, komentując zielone światło dla Szwecji i Finlandii do wstąpienia do NATO.

 

- Dzisiaj, gdyby Rosja chciała zaatakować wschodnią flankę, którykolwiek kraj wschodniej flanki NATO, to zagrożenie dla Rosji obronną odpowiedzią NATO wzrasta niepomiernie, bo kolejne silne armie dołączają do Sojuszu. Również jako Polska zabiegaliśmy o to - powiedział Duda.

 

- Jeżeli ten szczyt przejdzie do historii jako jeden z najważniejszych szczytów, to z pewnością przejdzie do historii właśnie dlatego, że te dwa państwa - Szwecja i Finlandia zostały przyjęte - zauważył prezydent. 

 

Dodał, że na szczycie NATO zapadła też decyzja o stałej obecności w Polsce armii amerykańskiej. - Czekaliśmy na nią od dawna - skomentował prezydent. W ramach dowództwa V korpusu w Polsce będzie stacjonować dodatkowo 300 oficerów z USA.

 

- Chcę z wielką satysfakcją powiedzieć, że dzisiaj tutaj na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej prezydent Joe Biden jasno i wyraźnie powiedział, że taka decyzja została podjęta, a więc to dowództwo V Korpusu będzie zlokalizowane w Polsce, właśnie w ramach stałej obecności armii Stanów Zjednoczonych w naszej części Europy, a faktycznie w naszym kraju. Bez wątpienia to fakt, który bardzo mocno wzmacnia nasze bezpieczeństwo i stanowi dodatkową gwarancję w obecnej, bardzo trudnej sytuacji - podkreślił Duda.

Wsparcie dla państw pomagających Ukrainie

Prezydent zwrócił uwagę, że Polska należy go grona tych państw, które z jednej strony wspierają Ukrainę militarnie i humanitarnie, z drugiej - przyjmują uchodźców z Ukrainy.

 

- Zabiegałem, aby w deklaracji szczytu NATO znalazł się zapis mówiący, że kraje szczególnie wspierające Ukrainę, będą wspierane przez Sojusz, odpowiednio do zaangażowania. Udało się go przyjąć - przekazał prezydent Duda. - Cieszę się, że takie postanowienie zostało we wspólnej deklaracji zamieszczone - powiedział.

 

 

- Będzie takie wyraźne stwierdzenie o szczególnym wsparciu dedykowanym dla tych, którzy są w szczególny sposób zaangażowani w pomoc i wspieranie Ukrainy, z uwzględnieniem specyfiki tej pomocy to wsparcie ze strony NATO dla tych krajów - zaznaczył Duda.

 

Prezydent, przebywający w stolicy Hiszpanii relacjonował, że podczas spotkania bardzo mocno akcentowano nasz dorobek, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy. - Bardzo wiele podziękowań dla Polski, dla Polaków, więc ja jeszcze raz też moim rodakom bardzo serdecznie dziękuję za ich postawę, zwłaszcza wobec uchodźców z Ukrainy, za to otwarcie serca i domów dla nich - powiedział Andrzej Duda.

"Rosja bezpośrednim zagrożeniem NATO"

"Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim" - to jedna z deklaracji szczytu NATO w Madrycie, która opublikowano w środę po południu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiadomił, że przywódcy przyjęli nową koncepcję strategiczną Sojuszu.

 

- Jesteśmy w przełomowym momencie dla naszego bezpieczeństwa. Wojna Putina przeciw Ukrainie zniszczyła pokój w Europie i stworzyła największy kryzys bezpieczeństwa od czasów drugiej wojny światowej w Europie - powiedział Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej.

 

Dodał, że Ukraina może liczyć na pomoc NATO tak długo, jak będzie ona potrzebna. - Sojusz musi współpracować bliżej z partnerami, którzy podzielają poglądy państw członkowskich NATO - powiedział sekretarz generalny. 

Siedziba korpusu armii USA w Polsce

- Stany Zjednoczone zwiększą swoją obecność w Europie. Wysyłamy dodatkowo 20 tys. sił na wschodnią flankę Sojuszu - mówił wcześniej prezydent USA Joe Biden. Przekazał, że w Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA.

 

- Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej "NATO-izację" - mówił prezydent USA. 

 

Jak dodał, Sojusz będzie przygotowany do "odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza".

 

jsd / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie