Konwencja PO. Rafał Trzaskowski: PiS szczuje na uchodźców, gejów, lesbijki. Chce formatować dzieci

Polska
Konwencja PO. Rafał Trzaskowski: PiS szczuje na uchodźców, gejów, lesbijki. Chce formatować dzieci
PAP/Adam Kumorowicz

- Potrzebna jest Polska nowoczesna, otwarta, obywatelska, która zajmuje się słabszymi, a PiS proponuje głównie dzielenie ludzi - powiedział na konwencji PO Rafał Trzaskowski. Przekonywał, że wszyscy chcą wychowywać dzieci na wolnych obywateli, "tymczasem PiS chce formatować dzieci na wzór tego, co sobie wymyśli".

Prezydent Warszawy zwrócił uwagę, że na hali w Radomiu, gdzie odbyła się konwencja, "widać nieprawdopodobną energię", a także "widać nadzieję, która jest nam najbardziej potrzebna".

 

- Nas są miliony, którzy chcą zmiany - powiedział Trzaskowski. - Nie chodzi tylko i wyłącznie o zmianę tej władzy, dlatego że tej władzy mamy już naprawdę serdecznie dosyć. Ale potrzebna nam zmiany na zupełnie inną Polskę - podkreślił.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski odbył wideorozmowę z fałszywym Witalijem Kliczką


- Na Polskę nowoczesną, otwartą, obywatelską. Na Polskę, która zajmuje się słabszymi, która nie pozwała na pogardę - dodał.

"Potrzebna jest nam nadzieja"

Mówiąc o chęci zmian Trzaskowski zacytował św. Augustyna. - Potrzebna jest nam nadzieja. Św. Augustyn powiedział kiedyś, że nadzieja ma dwójkę wspaniałych dzieci. Jedno to oburzenie, a drugie to odwaga - stwierdził.

 

- Oburzenie widać tutaj i na ulicach polskich miast i wsi. Oburzenie na to szczucie, na próby dzielenia nas. Ale samo oburzenie nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze odwaga - podkreślił.

 

- My tę odwagę mamy. Odwagę, żeby zmieniać rzeczywistość, żeby realizować zupełnie inną wizję Polski - dodał.

 

ZOBACZ: Sondaż: Tusk, Trzaskowski i Hołownia to najbardziej wpływowi politycy opozycji

 

- Często się mówi, że brak w Polsce wspólnoty, a gdy wybuchła wojna w Ukrainie wszyscy się zjednoczyliśmy i chcieliśmy pomagać. PiS proponuje nam natomiast antywspólnotę. Szczucie na innych, na słabszych, na uchodźców, na gejów, na lesbijki, na nauczycieli - zaznaczył.

 

- My Polki i Polacy jesteśmy najbardziej dumni z naszego poczucia wolności i solidarności - podkreślił.

 

- My wiemy jak budować nowoczesne silne państwo, a nie teorie spiskowe i szczucie na siebie - mówił prezydent Warszawy. - Wystarczy nam zaufać i właśnie to zrobimy - dodał.

"PiS kłamie dzień i noc"

Nowoczesne państwo, jak mówił, to np. prawa dla mniejszości, to niezależne sądy. Przypomniał, że przed wiekami Holandia zaczęła się rozwijać znacznie szybciej niż Hiszpania właśnie dlatego, że miała niezależne sądy.

 

- W nowoczesnym państwie trzeba polityków, którzy nie oszukują, a PiS kłamie dzień i noc - stwierdził. Przekonywał, że "państwo nie jest po to, by leczyć czyjeś kompleksy, ale by służyć obywatelom".

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia w "Graffiti": Samym strachem przed PiS i tym, co robi wyborów nie wygramy

 

Przypomniał, że PiS długo pracowało nad tym, żeby osłabić Unię Europejską, tymczasem to silna Unia okazała się potrzebna po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. - A domyślacie się państwo co by było, gdyby prezydentem USA był nadal wymodlony przez PiS Donald Trump? - pytał Trzaskowski.

 

Prezydent Warszawy w swoim wystąpieniu nawiązał również do problemu edukacji. Zwracał uwagę na przeładowane podstawy programowe i pogardę dla nauczycieli.

 

Trzaskowski przekonywał, że wszyscy chcą wychowywać dzieci na wolnych obywateli. Tymczasem według niego "PiS chce formatować dzieci na wzór tego, co sobie wymyśli". - To jest wymierzone w naszą wolność - mówił.

dk/ml / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie