Sondaż: Tusk, Trzaskowski i Hołownia to najbardziej wpływowi politycy opozycji

Polska
Sondaż: Tusk, Trzaskowski i Hołownia to najbardziej wpływowi politycy opozycji
PAP/Darek Delmanowicz/Piotr Nowak/Rafał Guz
Według sondażu "DGP" Donald Tusk jest najbardziej wpływowym politykiem opozycji

Donald Tusk, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia to najbardziej wpływowi politycy opozycji - wynika tak z najnowszego sondażu United Surveys. W badaniu tylko ta trójka osiągnęła wyniki dwucyfrowe. Reszta stawki ma wskazania poniżej 10 proc.

W badaniu przeprowadzonym dla dla "DGP" i "RMF FM" respondentom zadano pytanie, kto pani/pana zdaniem należy do najbardziej wpływowych polityków opozycji.

 

57,9 proc. wskazało na przewodniczącego PO - Donalda Tuska, 40,9 proc. na wiceprzewodniczącego PO - Rafała Trzaskowskiego, a 18,6 proc. na lidera Polski 2050 - Szymona Hołownię. Zaraz za podium znalazł się lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, za którym opowiedziało się 8,2 proc. ankietowanych.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: Wprowadzenie euro to polska racja stanu

 

Dalsze miejsca zajęli: Radosław Sikorski (7,6 proc.) i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (6,6 proc.). Dopiero za nimi uplasowała się dwójka liderów Lewicy, Włodzimierz Czarzasty (6,3 proc.) i Robert Biedroń (3,4 proc.).

 

W zestawieniu znaleźli się również Borys Budka (2,3 proc.), Grzegorz Schetyna (2,2 proc.), Krzysztof Bosak (1,5 proc.), Adrian Zandberg (0,8 proc.), Grzegorz Braun (0,4 proc.), Izabela Leszczyna (0,3 proc.) oraz Małgorzata Kidawa-Błońska (0,2 proc.).

"Większy dystans między Tuskiem a Trzaskowskim"

Gazeta przypomina, że podobne badanie przeprowadziła w lipcu zeszłego roku, świeżo po powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki. "Wówczas pierwsza trójka była identyczna, ale dystans między Tuskiem a Trzaskowskim był mniejszy" - zauważa dziennik.

 

Zwraca również uwagę, że "ciekawe z tego punktu widzenia są wskazania w elektoracie Koalicji Obywatelskiej: rok temu Tusk wyprzedzał Trzaskowskiego o zaledwie 2 pkt proc., teraz to już 34 pkt proc. (choć trzeba wziąć poprawkę na odmienną metodę badania: rok temu były to ankiety telefoniczne, obecnie internetowe)".

 

ZOBACZ: Donald Tusk głosi hasło Lewicy. "Dostosowuje się jak kameleon"

 

"Co więcej, w oczach wyborców KO bardziej od Trzaskowskiego wpływowy jest Hołownia" - podkreśla dziennik.

 

"Badanie wskazuje, że rok po powrocie Tusk umocnił swoją pozycję, czego nie można powiedzieć o Trzaskowskim" - podsumowuje wyniki badań "DGP".

 

Sondaż United Surveys dla "DGP" i "RMF FM" został zrealizowany w dniach 17-19 czerwca 2022 r. na próbie 1000 osób.

jsd/pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie