Radosław Fogiel: Kadencja prezesa PiS trwa jeszcze trzy lata i nie przewidujemy zmian

Polska
Radosław Fogiel: Kadencja prezesa PiS trwa jeszcze trzy lata i nie przewidujemy zmian
Polsat News
Radosław Fogiel

Mariusz Błaszczak został wicepremierem, a Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w przyszłości "zastąpi go pod każdym względem". Czy oznacza to również zmiany w strukturach Prawa i Sprawiedliwości? - Oczywiście chodzi o funkcje rządowe, które opuszcza Jarosław Kaczyński - stwierdził Radosław Fogiel w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Radosław Fogiel odniósł się do słów prezesa PiS o zastąpieniu go przez Mariusza Błaszczaka. - Kadencja prezesa PiS trwa jeszcze trzy lata i nie przewidujemy tutaj żadnych zmian. Oczywiście chodzi o funkcje rządowe, które opuszcza Jarosław Kaczyński, czyli wicepremiera i szefa Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Tutaj Mariusz Błaszczak wchodzi w nową rolę, którą z pewnością rewelacyjnie będzie pełnił - mówił.

 

Bogdan Rymanowski pytał czy zapowiedź Kaczyńskiego nie jest - tak jak sugeruje Władysław Kosiniak-Kamysz prowokacją partyjnych liderów, by rywalizowali o schedę po liderze PiS.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki na szczycie państw UE. Przywódcy zadecydują o statusie Ukrainy

 

- Nie wiem, być może pan prezes Kosiniak-Kamysz ma jakieś mocno traumatyczne wspomnienia z czasów, kiedy sam się bił o schedę po poprzednim prezesie PSL. My w PiS takich problemów nie mamy - odparł Fogiel.

Roszady rządowe. PiS będzie kontynuować współpracę z Kukizem?

Rzecznik PiS został także zapytany czy w związku z dołączeniem posłów koła Polskie Sprawy do koalicji rządzącej nie ma potrzeby dalszej współpracy PiS z Pawłem Kukizem.

 

[WIDEO] Radosław Fogiel w programie "Gość Wydarzeń":

 

 

- Z Pawłem Kukizem współpracuje nam się bardzo dobrze - stwierdził Fogiel. - Mamy podpisany porozumienie z Pawłem Kukizem, podobne podpisaliśmy z kołem Polskie Sprawy. Zarówno jedni jak i drudzy nasi partnerzy są przez nas traktowani poważnie - zapewnił.

 

- Myślę, że tak - stwierdził Fogiel dopytywany o poparcie pomysłu Pawła Kukiza ws. sędziów pokoju. - Jeśli chodzi o referenda lokalne, tu tutaj musimy cały czas rozmawiać, bo wiadomo, że w Sejmie uchwala się konkretne zapisy prawa, a nie hasła. Nie jesteśmy przeciwni referendom lokalnym, to jest element demokracji bezpośredniej. Ale jednocześnie musimy pamiętać, że w Polsce w większości panuje demokracja przedstawicielska i chodzi o to, żeby nie wylać dziecka z kąpielą - zaznaczył.

"Próby szarpania za nogawkę przez Tuska"

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu dla TVP, gdzie stwierdził, że "Donald Tusk przygotowuje coś w rodzaju wojny domowej w Polsce". Dodał, że "ten szok wynikający z utraty władzy doprowadził do jakichś zmian psychicznych i snucia planów, które z demokracją i praworządnością nie mają kompletnie nic wspólnego".

 

Lider Platformy Obywatelskiej odpowiedział swojemu oponentowi mówiąc, iż "Kaczyński bardzo powinien doceniać to, że ja nigdy publicznie nie analizowałem jego stanów psychicznych, a materiał jest przecież bardzo bogaty".

 

- Próby szarpania za nogawkę przez Donalda Tuska - uważa Radosław Fogiel. - W żaden sposób nie odniesie się do konkretów - dodał.

Liberalizacja aborcji w Sejmie. PiS głosował przeciw

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy liberalizujący przepisy aborcyjne, w tym legalizujący aborcję do 12. tygodnia ciąży. Prawie wszyscy posłowie PiS głosowali za odrzuceniem. Przeciwko była jedynie Monika Pawłowska.

 

ZOBACZ: Jedna posłanka zagłosowała inaczej, niż klub PiS. Monika Pawłowska tłumaczy swoją decyzję

 

- Jest kwestia rzeczywiście pewnych dwóch wartości. Bo rzeczywiście z jednej strony dajemy co do zasady szansę projektom obywatelskim, tego się trzymamy. Z drugiej strony jest zasadą w PiS, że przy projektach światopoglądowych nie ma dyscypliny partyjnej, każdy głosuje zgodnie ze swoim sumieniem - wyjaśniał Fogiel.

 

- My nie chcemy wojny ideologicznej w Polsce, w odróżnieniu od tego, co szykuje Donald Tusk - uważa rzecznik. Dopytywany o decyzję Pawłowskiej podkreślił, że nie będzie dla niej żadnych konsekwencji. - Jest wolność sumienia w PiS i pani poseł z tej wolności skorzystała - komentował.

Powrót Tadeusz Kościńskiego

Do struktur władzy powrócił Tadeusz Kościński, który w kancelarii premiera zajmie się finansami związanymi z obronnością. Wcześniej był ministrem finansów, ale stracił stanowisko po kontrowersjach dotyczących wdrożenia programu Polski Ład.

 

ZOBACZ: Sondaż: Tusk, Trzaskowski i Hołownia to najbardziej wpływowi politycy opozycji

 

- Minister Kościński dostaje nowe zadania, duża pracę do wykonania. To nie jest nagroda. To jest wyzwanie przed którym staje. Ma odpowiadać za organizowanie i wyszukiwanie źródeł finansowania dla modernizacji polskiej armii. Człowiek, który pół życia, chyba większość życia spędził w bankowości, ewidentnie ma do tego przygotowanie i predyspozycje - powiedział Radosław Fogiel.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" możesz zobaczyć tutaj.

jk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie